O půstu a přírodních silách

Všichni jsme vstoupili do nového roku - někdo s nadějí na lepší zítřky, někdo s předsevzetím a někdo s pokorou, ať je dobře alespoň tak, jak tomu bylo v roce předchozím. Ano, vděk, pokora i uvědomění si některých možností na začátek roku patří. 

Měli bychom si také uvědomovat či respektovat jisté přírodní síly. Pokud tak učiníme, budeme je moct využít ke svému prospěchu. O všech v jednom příspěvku psát nemůžu, ale ráda bych zde připomenula pohled tradiční čínské medicíny na jednotlivá roční období. 

Tradiční čínská medicína hovoří o tzv. biologickém roku, který se liší od toho kalendářního.

Jaro začíná v polovině února, léto začátkem června, pozdní léto v polovině července, podzim v polovině srpna a zima v polovině listopadu. Kritickými obdobími jsou jaro a podzim, kdy se organismus snadno oslabí. Tato doba je odjakživa spojena s půsty, očistnými kúrami a čaji na pročištění krve. Citlivost a zranitelnost se zvyšují také při přechodu zimy do jara.

Jaro - období znovuzrození, vše se otvírá energii, která narůstá s teplejšími dny. Čínská medicína doporučuje jíst první listy zelenin a bylin, naklíčené obilí a luštěniny. 

Léto/pozdní léto - období aktivity a růstu. Čínská medicína doporučuje jíst lehčí jídla - melouny a různé druhy zeleniny (rajčata, okurky).

Podzim - čas úrody, oddech po letní aktivitě, organismus uskladňuje energii na zimu. Čínská medicína doporučuje jíst med, sezamová semínka, mléčné výrobky, jablka, banány, grepy, kaštany, hrušky, pomeranče, mandarinky a mořské řasy.

Zima - měsíce klidu. Podle čínské medicíny je vhodné jíst maso, zázvor, pepř, všechny druhy cibule, česnek a listovou zeleninu. 

Nemusíte zcela ovládat ani dodržovat principy tradiční čínské medicíny, ale můžete občas vyzkoušet některé z jejích doporučení. Sami ucítíte, jak to dělá či nedělá organismu dobře.
Vzhledem k tomu, že po vánočním období hojnosti spousta lidí přemýšlí o odlehčení stravy, resp. o půstu, krátká zmínka o půstech se může také hodit :-) 

 

Jogínský půst
Večer před půstem je vhodné jíst pouze lehčí stravu v menším množství, nejpozději v 17 hodin. V den půstu pijeme pouze dostatečné množství vody, bylinkových čajů nebo ovocných šťáv. Nepijeme mléko a po 17. hodině je dovoleno sníst jedno vařené jídlo. Pokud je tento požadavek příliš náročný, pak v poledne sníme menší množství ovoce, případně trochu oříšků (pouze nepražených a nesolených) a rozinek nebo sušeného ovoce. 
Systém Jóga v denním životě jogínský půst doporučuje jedenkrát týdně nejlépe v pondělí nebo ve čtvrtek a též při úplňku a novoluní. Případně každý 11. den po úplňku a novoluní. 

 

Půst podle fází Měsíce
Při půstu jíme nejlépe jeden druh potravy - takový, který nezůstává dlouho ani v žaludku, ani ve střevech. Čím méně jednotlivých druhů potravin jíme, tím je půst účinnější. Pijeme bylinkové čaje, zeleninové nebo ovocné šťávy (nejlépe čerstvé). Trávicí orgány mají méně práce. Uvolněná energie je použita k regeneraci a zbavování škodlivých látek.
Při hladovění 24 hodin nic nejíme, ani jedno sousto! Pouze pijeme vodu. Trávicí orgány odpočívají a tělo si začně brát ze svých zásob. Hladovění bez jediného sousta je těžší, ale má výraznější výsledky. 
Půst je ideální držet jak při úplňku, tak při novoluní. Při couvajícím měsíci nám příroda pomáhá lépe ztrácet nějaká kila navíc, a to ať již držíme půst či nějakou dietu. I když naši čtenáři již vědí, že slovo dieta neradi používáme a ani žádné krátkodobé diety nepodporujeme. Pro připomenutí: Změna životního stylu včetně zdravějšího a vyváženějšího stravování je tou nejlepší cestou pro náš organismus. 
 

 

Podělte se o své zkušenosti a pošlete mi prosím informaci o půstu, který se vám osvědčil. Nejužitečnější příspěvky ráda zveřejním v některém z dalších příspěvků na toto téma.
 

 

Inspiraci k dnešnímu příspěvku jsem našla ve svém novém stolním kalendáři, který kupuji již dlouhá léta. Vydává ho Krásná paní. S láskou doporučuji koupi tohoto kalendáře všem, kdo ještě žádný kalendář nemáte a koho zajímají vlivy měsíce na náš organismus i běžný život. Není jistě nutné se některými doporučeními z kalendáře stresovat, ale spíš někdy cíleně využít podpory přírody v našem konání. Minimálně se díky tomu kalendáři budete rychleji orientovat ve fázích měsíce, které jsou zde krásně graficky zpracované.

 

Lunární kalendář krásné paní 2016 

 

Lunární diář krásné paní 2016

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés