Pivo a zdraví? Prrrr…

Dlouho jsem se k napsání tohoto článku odhodlával s vědomím, že můžeme přijít o část čtenářů. Snad nemusím dodávat, jakého pohlaví. Češi patří v pití piva mezi světovou špičku a tato z mého pohledu nepříliš lichotivá pozice je viditelná na každém kroku - stačí se jen poohlédnout kolem sebe a zjistíte, že se pořekadlem “pivo dělá hezká těla” řídí spousta mužů v Čechách. A v tomto případě bych nevinil pivovary a miliony, které lijí do reklamy. Je to spíše o tom, která značka urve větší část trhu, než o tom, že by měly primárně peníze sloužit k zamezení odlivu zákazníků. I když to vypadá, že v hospodách nás sedí čím dál tím méně, kompenzujeme si své choutky doma u “lahváče”. Nula od nuly pojde, pivovary mohou být spokojené a jediný, kdo trpí je naše tělo. Pivní mozol něco váží a tak mimo obligátní choroby spojované s nadměrným pitím alkoholu si asi nejvíc zoufají naše klouby. Tolik úvodem a teď již o zdravotních problémech spojených s nadměrnou konzumací piva.

O tom, z čeho se pivo vyrábí se asi nemusím rozepisovat. Snad jen dodám, že jedna z nejdůležitějších složek, naše “zelené zlato”, se v ní pomalu ale jistě ztrácí. Domácí spotřeba chmelu klesá každým rokem a čím dál tím více chmelu jde na vývoz. Některé pivovary na tomto nešvaru (chmel je nahrazen levnější surovinou, která splní stejný účel - dodat pivu nahořklou chuť) postavily svou reklamní kampaň, ale místním milcům piva je to evidentně jedno - nezaznamenal jsem jakékoliv výrazné přelivy podílů na trhu a “postižené husy” zůstaly zticha a nekejhaly. Pivo se (nejenom) v našich končinách vařilo od nepaměti, získat pro své město várečné právo bylo velkou ctí. A od nepaměti bylo základní složení stejné - slad (v Čechách převážně ječmenný, poslední dobou bojující o svou pozici s germánským zvykem kvasit spíše pšenici), pivovarské kvasnice, trocha toho chmelu a samozřejmě - co nejlepší zdroj vody.

A teď k tomu podstatnému - vlivu konzumace piva na naše zdraví. 

Obezita

Tento titulek vás asi nepřekvapil, že? Pití alkoholu, pivo nevyjímaje, bylo celkem jasně spojeno s obezitou a i když podle mého nehraje ani zdaleka takovou roli, jako extrémní konzumace cukrů, ani já tento fakt nehodlám zpochybňovat. A pokud k tomu někdy tendence mám, stačí se v létě podívat na nejbližší koupaliště a na tu výstavku pivních pupků. A nebo si zajít do sauny. A i když se tento problém týká jen části populace (menší, než části vystavené cukru ve všech podobách), nezapomínejme na fakt, že pivo je třetí nejkonzumovanější nápoj, po vodě a čaji… A proč po pití piva přibíráme na váze? Důvodů je hned několik. Tak především - i když je jeho základem z velké části nekalorická voda, dostanete do sebe s každým půllitrem 120 až 150 kalorií. Pivo je objemově podstatně levnější, než např. víno (poslední dobou i než kvalitní stolní voda…) a tento fakt celou problematiku umocňuje. Pivo podporuje chuť k jídlu. Další nezpochybnitelný fakt. Takže namísto sklenice minerálky a něčeho alespoň trochu zdravého k nakousnutí tu máme dvě pivka a k tomu mega pizzu. Kalorická bomba “k pohledání”. Štěpení alkoholu má v těle pochopitelně přednost před spalováním tělesných tuků a kompletní metabolizací uhlohydrátů. Tak se snad ani nemusím ptát, kam a v jaké formě se nám všechny ty cukry ukládají, že? Pro ty, kteří na základech chemie chyběli - pizza rovná se cukry; cukry ve formě koncového metabolitu pocházející původně ze škrobů v mouce a z jakýchkoliv sladidel použitých v rajčatové pastě. Část cukrů bychom i využili jako základní palivo (krevní glukóza), pokud bychom namáhali i jiné svaly, než jen “bicák” zvedáním půllitru. Takhle se nám pěkně všechen usadí na místech, kde podle mého sluší jen panáčkovi z reklamy na Michelin.

 

Žaludeční problémy

Zapomenťe na hlášky o léčivých účincích piva. Minimálně pak, pokud jej konzumujete po basách týdně. A pokud vám byla diagnostikována jakákoliv chronická porucha metabolismu, syndrom dráždivého střeva, blíže nespecifikované bolesti v oblasti břicha nebo žaludeční neuróza, pak na konzumaci byť jedné lahvinky denně zapomeňte.

 

Náchylnost ke zraněním/onemocněním

Nemám na mysli jen zlomené nohy cestou z hospody. Venkovní hospodské zahrádky jsou super výdobytkem dnešní doby, ale co možná nevíte je fakt, že konzumací alkoholu nezvyšujete ani tak svou atraktivitu pro opačné pohlaví, jako spíše pro komáry a s komáry přichází i veškeré možné i nemožné infekce. A těm jste chtě nechtě vystaveni více - komáři vaši alkoholem zředěnou krev prostě milují a vaše imunita se každým lokem tekutého zlata snižuje.

 

Játra jako prkno

Jasně - extrém, který se vás netýká, že? Cirhózou jater to končí, ale již pouhá alkoholická hepatitida nebo jen zánět může způsobit na vašich játrech nezvratné změny. Pivo obsahuje etanol a ten játra metabolizují na acetaldehyd. A ten byl prokazatelně spojen s rakovinami dutiny ústní, žaludku a prsou.

 

A co vy, ženy?

Špatné zprávy - vše výše uvedené platí samozřejmě i pro vás. Pokud patříte mezi šťastné maminky a vašemu dítku je dopřáno mléka z vašich prsou, pak vězte, že zkonzumovaný alkohol (nejenom pivo) přechází částečně i do mateřského mléka a důsledkem může pro vašeho potomka být “jen” špatné spaní. V horším případě pak porucha motorických schopností, pokud si doušek něčeho s obsahem alkoholu dopřáváte pravidelně. Ale dost strašení - myslím, že v tomto máte jasno. Řekly byste o sobě, že jste více atraktivní s “půllitrem oroseného” více než z koktejlky usrkávající Sex on the Beach? ;-)

 

Stejně jako vždy jsem se snažil vymyslet nějaké doporučení, které bude "cool" a zároveň výraznější změnu nepoznáte. V tomto případě ale moje kreativita prostě selhává. Já osobně nikdy pivo neměl rád a s vyjímkou sklenky šampaňského na Silvestra a v průměru dvou akcí ročně (něčí narozeniny, ples školy), kde si dám svůj (kdysi) oblíbený bourbon, se má konzumace alkoholu rovná nule. Pokud s Veronikou otevřeme láhev vína k nějaké sváteční krmi, obvykle z ní většinu po několika dnech vylijeme. Výše uvedené důvody nejsou dostatečně pádné? Dejte vědět - mám k dispozici další tři až čtyři, které by ve vašem rozhodnutí (nebo při přesvědčování životního partnera) přestat pít alkohol mohly pomoci. Co vy, naši čtenáři? Máte nějakou dobrou radu pro další, kteří se s konzumací alkoholu potýkají?  

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn