Pozor, přituhuje...

Název bohužel neodkazuje na současné počasí, ale na jisté tažení současných oficiálních politických struktur proti alternativním způsobům léčení. Většina z čtenářů již z našich článků pochopila náš hlavní postoj ke zdraví: aktivně se zajímat, být ostražití a provozovat prevenci. Myslím tu skutečnou a ne “prevenci”, o které mluví MZd i v masivní reklamní kampani. Prevencí není a nemůže být odhalování počínajícího nebo již rozběhlého onemocnění. Lépe by bylo nazvat takovou prevenci včasným monitoringem. 

Ale zpět k mojí myšlence. Je jasné, že někdy nám sebeosvícenější postoj ke stravě, pohybu i duševnímu zdraví nestačí. Jsme jen lidi, a tak nám někdy psychika zasáhne do stavu našeho organismu. Výsledkem jsou pak nejen drobná ale i větší fyzická i psychická onemocnění. Ti z nás, kteří dlouhá léta řešíme většinu obtíží “ve vlastní režii” za pomoci různých odborníků používajících alternativní metody, to budou mít nyní těžší. 

Nyní se dovolím citovat z velmi výstižného článku, který vám situaci objasní:
“Až do nedávné doby platilo, že homeopatii mohou svobodně praktikovat jak lékaři, tak nelékaři, legislativa to nijak neřešila. To už v této chvíli neplatí. Nedávno vyšel v tichosti nový „zákon o zdravotních službách“ č. 372/2011 Sb., který zjednodušeně říká, že „léčit“ (prakticky v jakémkoliv významu), nebo předcházet nemocem, „zjišťovat zdravotní stav“, případně „hodnotit okolnosti, které mohou mít na zdravotní stav vliv“ – to vše i v rámci poradenství, je zdravotní péče, a tudíž ji mohou provádět pouze lékaři.
… Český režim v tichosti postupuje proti nejrůznějším alternativám v ČR. Spoléhá na rozstříštěnost a nesourodost lidí, kteří non-konformní a nemasový styl života, nebo péči podle svého uvážení o své zdraví, vyznávají. Jde o stovky tisíc lidí. Další na řadě je nyní podle všeho alternativní medicína. Režim premiéra Sobotky v tichosti zakázal praktikování VEŠKERÉ alternativní medicíny. Akupunktura, čínská medicína, homeopatie praktikovaná nelékaři je v tuto chvíli mimo zákon. Terapeutům hrozí vysoké pokuty, v krajním případě až trest odnětí svobody. Česká republika přijala zákony, které nikde v Evropské unii nemají v tuto chvíli ani vzdálenou podobu.
…Ještě nikdy po listopadu 89 nečelili Češi tak obrovské ztrátě svobody rozhodování, jako právě nyní…
V zemích EU je alternativní medicína normální součástí zdravotní péče, má dlouholetou tradici, občané se mohou rozhodnout, jakým způsobem chtějí být léčeni, v mnoha zemích dokonce na alternativní léčení přispívají i zdravotní pojišťovny.
… České úřady novým zákonem definitivně rozhodly, že možnost mluvit do svého zdraví a péče o něj svým občanům nedají a tvrdě omezí jejich svobodu….” 

Celý zákon se točí hlavně kolem homeopatie. Sama pamatuji počátky, kdy spousta klasických lékařů na homeopatii “plivala”, jejich účinkům se vysmívala společně i se členy spolku Sysifos. Z hlasu všech odpůrců bylo víc než patrné, že homeopatie v jejich očích nesahá klasické medicíně a jejím lékům ani po kotníky. Prohlášení typu: “Vždyť po tolika ředěních není v daném léku už žádná účinná látka!”, byla na denním pořádku. Když se tu část veřejnosti, která homeopatika používala, nepodařilo tímto způsobem odradit, začala se po nějaké době jednodruhová homeopatika prodávat v lékárnách jen na základě receptu, aby nedocházelo ke zneužívání. Vzhledem k dřívějším prohlášením renomovaných odborných lékařů to bylo směšné. Nemá-li podle nich homeopatikum žádné účinné látky, proč je třeba se jeho užívání obávat a omezovat jeho nákup potřebným receptem? A to nemluvím o faktu, že cena homeopatických léků se za posledních 15 let zvedla minimálně o sto procent a že každý uživatel si cenu platí kompletně sám. Proč tedy omezovat fungující systém? Opět se nabízí jednoduché vysvětlení - jistě se ohrožené cítily a cítí některé farmaceutické společnosti, které tlačí na zákonodárné orgány, resp. jejich účastníky. Jestli tlačí po “dobrém”, přicházejíc s nějakou tou obálkou či jiným druhem “odměny”, nebo volí jiný způsob, je jedno. Vzhledem k velmi rozmohlé korupci na všech možných úřadech naší republiky se však nabízí první možnost. 

Ministerstvo zdravotnictví zvolilo jakousi podivnou logiku, když dává možnost léčit pomocí homeopatik jen klasickým lékařům. Sama jsem slyšela o spoustě snaživých lékařů (ať to mysleli, jak chtěli), kteří způsobili u některých pacientů odpor k této metodě, když zvolili nesprávný postup, resp. nesprávné homeopatikum. Takže předpoklad, že lékař je po absolvování studia na lékařské fakultě na praktikování homeopatie připravený a jediný vhodný je špatný. Celostně používaná homeopatie totiž uvažuje o lidském organismu zcela jinak, než je tomu vyučováno alopatickým způsobem na současných lékařských fakultách. Takže v čím zájmu se tento zákon sepsal? V zájmu pacientů jistě ne. 

Není přece možné, aby byly postupně zakazovány na našem území metody a jejich přípravky, které jsou vyzkoušeny tisíciletou tradicí (viz TČM nebo ajurvéda - podobně jako tomto článku), či které jsou jako v případě homeopatie či bylinkářství v ostatních státech EU běžně využívány. Vážně tohle chceme? 

Máte-li z uvedeného zákona stejně divný pocit jako my, zkuste připojit nejen svůj podpis k petici za zachování alternativní medicíny. Snažte se zároveň cíleně oslovovat své poslance nebo místní zastupitele, aby SKUTEČNĚ jednali v našem zájmu - tentokrát přesněji v zájmu našeho zdraví.

Zdroj: osud.cz

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés