Domácí mango zmrzlina

Pojďme společně trošku hřešit. Začíná být opravdu teplé počasí a vaše děti na vás budou velmi pravděpodobně čím dál tím častěji útočit s prosbou o koupi zmrzliny. Uvažujete-li o všem, co doma konzumujete, zdravěji než zbytek populace, tak se asi nevyhnete přípravě nějaké domácí zmrzliny či sorbetu. Možností je jistě mnoho, a tak i my chceme jedním typem na zmzlinu přispět. Základními přínosy domácí výroby je možnost ovlivnit množství cukru (k již sladkému ovoci ho nemusíte dávat tolik) + absence různých zahušťovadel, barviv a jiných "éček"

Počet porcí: 
8
porce
Ingredience: 
MnožstvíJednotkyNázevPoznámka
1
kilogram
krájené mango
čerstvé nebo mražené
200
miligram
mléko v prášku
200
mililitr
smetana
1
šálek
mléka
ideálně čerstvého z farmy
stévie
asi 5 kapek
1
polévková lžíce
med
10
dekagram
láska
Postup přípravy: 

Oloupejte zralá manga a nakrájejte je na kostky. Nebo použijte mraženou variantu na kostky krájeného manga. Vložte do mixéru na umixujte dohladka, resp. do pyré.
Přidejte mléko v prášku,  mléko, stévii, med a smetanu.
Mixujte zhruba 2 minuty a čerstvá mango zmrzlina je připravena. Nalijte do dvou litrových nádob.
Vložte do mrazničky. Asi po hodině zmrzlinu vyndejte a lehce promíchejte vidličkou. Vložte zpět do mrazničky. Tento postup (míchání) zopakujte ještě 3-4x.
Ponechejte v mrazničce ideálně přes noc již bez míchání. Ráno bude zmrzlina připravena ke konzumaci.

Poznámka
K výrobě zmrzliny je nutné použít skutečně zralá manga. Abyste zabránili krystalizaci, je nejlepší našlehat zmrzlinu vidličkou nebo vrátit do mixéru (3-4 krát) v době, kdy zmrzlina začíná tuhnout.
​V době na přípravu uvádím jen základní čas na začátku výroby zmrzliny. Nicméně vzhledem k potřebě několikerého opakování míchání částečně ztuhlé zmrzliny je celková doba přípravy asi 4 hodiny. Proto ji dětem neslibujte dříve :-)
Zmrzlina obsahuje dostatek fruktózy, která je přirozeně obsažena v mangu. Pro sladší variantu je dodána stévie a med. Pokud přesto nebude výsledná sladkost stačit vašim chuťovým buňkám, přidejte med či stévii dle své preference.

A teď už můžete mlsat :-) 
 

Doba na přípravu: 
10
Doba vaření: 
0
Kategorie receptu: 
Zdroj: 
vlastní inspirace
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés