-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 0
-
Štítky:
Možná jste sami zaznamenali nováčka na regálech s oleji - olej z rýžových otrub/klíčků. Některé obchodní řetězce se navíc snaží podpořit prodej zaváděcími cenami a jak je obvyklé, využívají pouze jeden konkrétní prodejní argument. Bez toho, aby zákazníkům předložily všechny plusy a mínusy a nechali rozhodnutí, zda produkt koupit či ne, na něm. Byl jsem osloven dvěma z našich čtenářů, abych se k oleji z rýžových otrub vyjádřil z pohledu jeho využití ve zdravé kuchyni.
Rýžový olej se připravuje extrakcí z rýžových klíčků a otrub, vnější slupky obalující jednotlivá “semínka” rýže. Díky níže uvedenému vysokému kouřovému bodu je velmi populární v Číně, Indii a Japonsku, kde se hojně využívá při smažení a fritování.
Plus - vysoký kouřový bod
Rýžový olej má jeden z nejvyšších kouřových bodů mezi oleji dostupnými na českém trhu. Podle metody testování dosahuje teplot 215 až 255°C. Pro srovnání - olivový olej má kouřový bod max. 205°C, ghee právě kolem 255°C. Z tohoto pohledu tak patří rýžový olej mezi ty nejvhodnější oleje na smažení a fritování, kdy je nutné použít vyšších teplot.
... rýžový olej obsahuje velmi velké množství Omega-6 mastných kyselin a prakticky žádné Omega-3 mastné kyseliny...
Plus - ideální poměr tří hlavních typů tuků
Tuky jako takové dělíme do třech hlavních skupin:
- nasycené mastné kyseliny (SFA podle saturated fatty acids) s žádnou volnou vazbou - samostatně se vyskytující (= 100% SFA) je najdete pouze mezi živočišnými zdroji - máslo, sádlo, lůj, atp.
- mononenasycené mastné kyseliny (MUFA podle mono-unsaturated fatty acids) s jednou volnou vazbou, které nabízí např. kokosový olej, palmový olej, olivový olej, avokádo a většina ořechů
- vícenenasycené mastné kyseliny (PUFA podle poly-unsaturated fatty acids) s více jak jednou volnou vazbou - tyto tuky jsou dle principu “více volných vazeb, vyšší reaktivita” nejvíce náchylné k oxidaci (= žluknutí/kažení) a patří mezi ně většina v ČR známých rostlinných olejů; důležitá informace - do této skupiny řadíme i všechny tzv. “Omega” mastné kyseliny, z pohledu zdraví především ty ze skupin Omega-3 a Omega-6
Jak můžete tušit, VyváženéZdraví propaguje vyváženou konzumaci všech těchto skupin tuků ;-) A řídíme se všeobecným doporučením amerického National Institute of Nutrition, které je 27-33%:33-40%:27-33% (SFA:MUFA:PUFA). Z tohoto pohledu je rýžový olej ideálním kandidátem - standardně se totiž u něj uvádí poměr 24%:42%:34%.
Tokotrienoly a jejich vliv na snížení krevního cholesterolu
Dle studie provedené na University of Rochester má oryzanol, patřící do skupiny tokotrienolů, fytosteroidálních látek vyskytujících se ve velkém množství právě v rýžovém (a sezamovém) oleji velký potenciál při snižování krevního cholesterolu - díky jejich schopnosti potlačit aktivitu enzymu HMG-CoA reduktázy, který hraje důležitou roli v biosyntezi cholesterolu. Dlouhodobá konzumace potravin obsahujících tokotrienoly může navíc snížit riziko vzniku rakoviny a jelikož tokotrienoly patří mezi účinné antioxidanty, pak i účinně likvidují volné radikály vznikající např. následkem vysokého fyzického či psychického stresu. Oryzanol se ukázal jako účinný i při léčbě menopauzálních poruch.
A teď mínusy…
Tím jednoznačně největším je fakt, že rýžový olej obsahuje velmi velké množství Omega-6 mastných kyselin a prakticky žádné Omega-3 mastné kyseliny. Doporučený poměr konzumace Omega-6:Omega-3 mastných kyselin je dle oficiálních zdrojů 2:1. My ve VyváženémZdraví propagujeme poměr 1:1. A jelikož v naší populaci převažuje konzumace rostlinných olejů bohatých právě na Omega-6 mastné kyseliny měnící tento poměr na přibližně 20:1, musím bohužel rýžový olej jako takový odmítnout - z tohoto pohledu je totiž lepší i námi odmítaný rafinovaný řepkový olej…
Dalším z negativ je pak fakt, že rýžový olej dostupný na našem trhu není ve většině případů lisovaný za studena (virgin/extra virgin). K jeho výrobě jsou tak použity chemikálie typu hexanů (ropný derivát) a vysoká teplota, která část živin přirozeně se vyskytujících v rýžových klíčcích a otrubách zničí.
Závěr
Asi vás zklamu, ale já osobně bych větší využití rýžového oleje nedoporučil. Vysoký kouřový bod mají i jiné oleje a tuky (kvalitní olivový olej, ghee, kokosový tuk) a antioxidantů cíleně útočících na rakovinové buňky do sebe dostanete dostatek konzumací zelené listové zeleniny.
Reference:
Sesame and rice bran oil lowers blood pressure, improves cholesterol
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.