mikrobiom

Mikrobiom, probiotika a srdce, jakpak se to rýmuje?

Abych dnes začal zvesela: nemusíte být zrovna Michal Horáček, abyste došli k názoru, že toto se zrovna moc nerýmuje;-) Opak je ale pravdou! Mikrobiom, breberky v našem těle, kterých je 10krát více, než buněk v našem těle a jejich genetická výbavička pak 1.000krát větší, hrají zásadní roli nejenom ve zdraví našeho srdce! S přihlédnutím k tomu, že celková hmotnost lidského mikrobiomu se odhaduje maximálně na 2,5 kg, je tato informace ještě více šokující. 

Kategorie: 

Mikrobiom a čokoláda aneb jak udělat dobré zdravým

Studií podporujících zdravotní aspekt naší obsese kvalitní čokoládou je spousta - těm financovaným státními institucemi zemí, které jsou na vývozu čokolády zainteresované (klinické testy přicházející ze země Helvétského kříže) se dá s určitým nadhledem věřit. Těm financovaným čokoládovými korporacemi již méně.

Kategorie: 

Antibiotika a jejich vliv na střevní mikrobiom

K dnešnímu článku mne přivedla krátká reportáž v hlavních zprávách ČT o informační akci zaměřené na nadužívání antibiotik. A fakt, že jsem o minulém víkendu po několikatýdenním úsilí konečně odeslal mou závěrečnou práci na University of Colorado, kde jsem studoval “Gut Microbiome” (střevní mikrobiom). Z mého pohledu je uvedená reportáž chvályhodný počin, ale pokud zůstane jen u osvěty pacientů, pokládám jej jen za další alibistický krok.

Kategorie: