mozek

K-2, nejvíce (a neprávem) opomíjený vitamín

Je to u mne tak trochu obehraná písnička. Posledních několik měsíců při mých úvodních hovorech s klienty a (především) klientkami, kdy mimo jiné během 1-2 hodin probíráme zdravotní historii, narážím stále na stejný vzor. Někdy v minulosti a na různě dlouhou dobu figuruje mezi všemi možnými dietami a stravou/životním stylem vegetariánství či veganství.

Kategorie: 

Kokosový olej jako prevence stárnutí mozku

O zdraví prospěšných tucích a nesmyslnosti nízkotučných diet jsme psali již mnohokrát. I o tom, že bychom se měli vyvarovat trans-tuků a výrazně snížit spotřebu olejů s převahou prozánětlivých Omega-6 mastných kyselin. Naopak bychom měli zvýšit spotřebu tuků s mastnými kyselinami se středně dlouhým řetězcem (MCT). A těch je spousta v námi oblíbeném kokosovém oleji ;-) Proč? MCT dokáží ochránit zdraví našeho mozku a mají spoustu další zdravotních přínosů!

Kategorie: 

Mozek a naše strava

Zdá se mi, že spousta informací v oblasti zdravého životního stylu točí stále kolem toho, jak naše těla vypadají. Podle mě je tu však “NĚCO”, co je pro naše zdraví ještě důležitější. Ano, je to mozek. Možná ne každému dochází, že se zdravím našeho mozku si není radno zahrávat. Nefunguje to jako u nějakých kil navíc, kde můžeme vždy začít se zdravou stravou a pohybem, abychom docílili lepšího stavu. V případě mozku je faktem, že při jeho poškození už k nápravě nedojde. Můžeme jen zbrzdit rychlost jeho poškozování. 

Kategorie: 

Užívání rybího oleje spojeno se zachováním mozkových funkcí

Zpráva publikovaná 20.6.2014 v časopise Alzheimer's & Dementia popisuje ochranný efekt suplementace rybím olejem na uchování mozkového objemu a kognitivních funkcí u starších mužů a žen.

Kategorie: