oleje

Rýžový olej, ano či ne?

Možná jste sami zaznamenali nováčka na regálech s oleji - olej z rýžových otrub/klíčků. Některé obchodní řetězce se navíc snaží podpořit prodej zaváděcími cenami a jak je obvyklé, využívají pouze jeden konkrétní prodejní argument. Bez toho, aby zákazníkům předložily všechny plusy a mínusy a nechali rozhodnutí, zda produkt koupit či ne, na něm. Byl jsem osloven dvěma z našich čtenářů, abych se k oleji z rýžových otrub vyjádřil z pohledu jeho využití ve zdravé kuchyni.

Kategorie: 

Švédové, národ s progresivním přístupem ke stravě

Jedna rychlovka od našich serverských sousedů ;-) Jak jsme se již párkrát zmiňovali, Švédové jdou tak trochu "proti proudu".  Narozdíl od úředních šimlů na našem MZd názorově nezamrzli v šedesátých létech minulého století a pro své občany upravují výživová doporučení podle nejnovějších výzkumů. Vše začalo již kolem roku 2008 postupným odklonem od 50 let staré výživové pyramidy se základnou plnou "zdravých obilovin" a tuky na samé špici.

Kategorie: 

3x3 důvody proti rostlinným olejům, část II.

Tak jak? Stále máte po přečtení prvního dílu ještě nějaký ten rafinovaný rostlinný olej doma ve spížce? Pokud ano, čtěte dále. Přicházím s dalšími třemi důvody, proč se jich jednou provždy zbavit.

 

Rostlinné olej zvyšují hladinu oxidovaných LDL lipoproteinů

Kategorie: 

3x3 důvody proti rostlinným olejům, část I.

Mám-li vybrat jen jedno jediné téma, které mne může potenciálně dostat do problémů s místními úřady a (velmi) mocným lobby, pak to bude problematika tuků, resp. rostlinných olejů vs. živočišných tuků.

Kategorie: 

Olejové úterky - tak trochu neobvyklé oleje

Možná jsem ještě nestačila dostatečně zdůraznit naši oblibu v různých olejích. Pravda je, že ty nejprodávanější jsme doma jaksi zavrhli. Jedná se o slunečnicový, řepkový, sójový a kukuřičný. Z důvodů již zmíněných v předchozích článcích věnujeme naši přízeň při běžném vaření, smažení a pečení především kokosovému oleji a ghee. Možná se opakuji, ale  opakování je matka moudrosti a my máme v tomto případě jasno. Takže pokud se k nám připojí byť jen jeden další nadšenec, udělali jsme zase něco málo pro “záchranu světa” :-) 

Kategorie: