vápník

Štítná žláza a vápník

Jsem zde s předposledním dílem této obsáhlé série o vlivu minerálů na funkci štítné žlázy. Zatímco se v posledním díle budu zaobírat prvkem, který asi většině lidí přijde na mysl jako první - jódem, v tomto pokračování bych rád osvětlil funkci minerálu, který je spíše než se štítnou žlázou spojován se zdravím našich kostí, vápníkem.

Kategorie: 

Vápník a vitamíny D/K2 - spojené nádoby

Tentokrát ve slíbeném čase přináším poslední část mini-seriálu o vápníku a souvislostech jeho metabolismu a distribuce v těle. Vápník samozřejmě plní důležitou úlohu při stavbě našich kostí a zubů, ale tam jeho funkce ani zdaleka nekončí. Je důležitý i pro svalovou kontrakci, vasodilataci, nervové přenosy, mezibuněčnou signalizaci a tvorbu hormonů.

Kategorie: 

Vápník & spol. - rovnováha především!

Po včerejším rychlém výletu do Sierra Leone a “pohádce” o tom, jak se tamní vládní garnitura stará o blaho svých poddaných, jsem zde se slíbeným druhým dílem článku na téma vápník. Věnoval bych se blíže jeho interakci s dalšími minerály a protože jsem měl jako obvykle velké oči, co se stručnosti článku týče, zůstaneme dnes pouze u minerálů. Vitamíny/enzymy/bílkoviny a jejich vztah k vápníku proto vyjdou až zítra. Jak v tomto díle, tak i zítra rovněž upozorním na nejnovější studie, které přicházejí s celkem překvapivými závěry (ženy 40+  určitě dočtěte článek do konce!).

Kategorie: 

A-Z o vápníku a recept na doplněk ala Láďa Hruška

K napsání tohoto článku jsem se chystal poměrně dlouho. Vápník je jedním z nejdůležitějších minerálů pro naše tělo. O tom asi se mnou nikdo diskutovat nebude. Málo z nás ale chápe souvislosti spolupůsobení dalších minerálů, vitamínů a enzymů nutných k tomu, aby naše tělo v potravě dodaný vápník maximálně využilo. A do toho si připočítejme mediální “masírku” mlékárenského lobby, které s výraznou podporou Ministerstva zdravotnictví propaguje konzumaci “zdravých” mléčných produktů a UHT mléka… A jak tedy postupovat, abyste se nedočkali diagnózy pokročilá osteoporóza?

Kategorie: