vitamín B12

Úskalí vegetariánství - vitamín B12, část III

Při pondělku jsem tu s poslední částí týkající se možného nedostatku vitamínu B12 při důsledném dodržování vegetariánské stravy a stejně jako v předchozích dvou částech zde a zde začnu hned s přehledem dalších zdrojů tohoto pro život nezbytného vitamínu a uzavřu jí krátkých s

Kategorie: 

Úskalí vegetariánství - vitamín B12, část II

Navazuji na včerejší úvod k problematice potenciálního nedostatku konkrétních živin u vegetariánů a ještě předtím, než se dostanu k jednotlivým krokům, jak právě u vitamínu B12 této hrozbě předejít, přidám ještě trochu “chemie” ;-) A protože jsem se jako obvykle rozepsal víc, než jsem původně předpokládal, můžete se těšit ještě na třetí část, kde vám představím další dva neživočišné zdroje vitamínu B12 a tak trochu rozeberu bio vstřebatelnost vitamínu B12 z rostlinných zdrojů.

 

Kategorie: 

Úskalí vegetariánství - vitamín B12, část I

Pokud patříte mezi pozorné čtenáře našich článků, asi již víte, že nejsme příznivci vegetariánské nebo veganské diety. Já sám jsem byl (před takřka 20 lety) vegetariánem a osobně jsem rád, že jsem postupně přešel na smíšenou “čistou” stravu - v oněch dobách jsem totiž neměl informace, které mám dnes. A nebylo to jen o tom, že bych se po informacích nepídil - některé z podstatných studií, ukazujících na úskalí stravy složené 100% z rostlinných zdrojů totiž ani nebyly na světě. Neberte prosím výše uvedené jako útok na tento výživový směr.

Kategorie: 

Spirulina - zelené zlato

Dnes jsem trochu váhala, kde s tématem vitamínů a minerálů začít. Na začátku cítím potřebu zdůraznit, že přestože sami máme k výživě zdravý přístup, je nám na základě různých dostupných studií a dalších informací jasné, že není možné dostat vše potřebné do těla pouze prostřednictvím stravy.

Kategorie: