-
Zveřejnil:
Martin a Veroni... - Komentáře: 0
-
Štítky:
Další díly
Tímto článkem začínám mini-sérii o minerálech, které byste měli sledovat a pravidelně doplňovat (stravou), pokud chcete, aby vaše štítná žláza pracovala co nejlépe. To znamená ani málo (velmi rozšířená hypothyroitida ), ani moc (vzácnější hyperthyroitida). Článků bude celkem devět. A začnu jedním z minerálů, který si narozdíl od jódu většina laiků s funkcí štítné žlázy nespojí, hořčíkem. A i když specialistkou na problémy se štítnou žlázou je v našem mini-týmu především Veronika, všechny články v sérii budou především o biochemii a to je má doména ;-)
O hořčíku jsme psali mj. ve třídílném seriálu Hořčík a my. Jeho nedostatečnost je celkem nasnadě - mimo fyzickou zátěž (extrémní kardio) je jeho největším "žroutem" stres, především pak ten chronický - nízkoúrovňový, ale trvalý. Mezi další nepřátele hořčíku patří dusík (zbytková rezidua z hnojiv, která konzumujeme společně s komerčně pěstovanou zeleninou), fosfor (především ze slazených nápojů typu CocaCola) a železo (nadbytečně konzumované v potravinových doplňcích a velkém množství červeného masa a zpracovaného červeného masa). Protipólem hořčíku (antagonistou) v těle je pak vápník - vysoké hodnoty volného vápníku (= nikoliv ten v kostní dřeni, ale ten volně kolující v krvi) automaticky způsobí výkyvy v hladinách hořčíku. Neuváženou konzumací vápníku v rámci prevence či léčby osteoporózy bez vyvážené dávky vitamínu D a vitamínu K2 se totiž vápník nedostane tam, kam má (do pevných tkání) a mimo hrozbu kalcifikace cév vám tak hrozí i nedostatek hořčíku!
Správné hladiny hořčíku potřebujete rovněž pro optimální fungování více jak 300 enzymů ve vašem těle, vyvážená hladina vápníku a hořčíku je kritická pro tvorbu nervových a svalových impulzů, relaxaci svalů, atp.!
A jak poznáte, že nemáte dostatek hořčíku? Některé z typických příznaků (opakování z minulých článků):
- nervozita
- nekvalitní spánek
- únava
- nadýmání
- zesílené post-menstruální sydromy (u žen)
- migrény
- svalové křeče
- poruchy funkce ledvin
- tik očních víček (většinou jen jednoho a nemusí být druhými vidět)
- zácpa
Ve výčtu bych mohl pokračovat. Mezi postižené orgány patří právě i štítná žláza. Nedostatek hořčíku prokazatelně vede k její hypofunkci, tzn. nedostatečné funkci, resp. tzv. Hashimotově chorobě. Podíváte-li se na seznam příznaků nedostatečnosti hořčíku, najdete mezi nimi příznaky shodné s nedostatečnou fukncí štítné žlázy. A právě jeho nedostatek může i při správné diagnóze brzdit případnou léčbu štítné žlázy!
Rovnováha hořčíku a vápníku
Možná vás to překvapí, ale každý prvek v těle má svého antagonistu, se kterým v případě výrazného nadbytku či nedostatku soupeří o "své místo na slunci". V pokračováních tohoto článku mimo jiné najdete další spojení - například měď a zinek, či jód a selen. Pokud jsou jejich hladiny v rovnováze, pak spolu spolupracují. Dejte jednomu větší prostor a zaděláváte si na problém...
V případě vysokých hladin vápníku z důvodu nedostatku hořčíku (a vitamínu D, který vápník odvádí z krevního řečiště) se štítná žláza bude snažit vyrobit co nejvíce hormonu zvaného kalcitocin, který napomáhá právě snížení hladiny vápníku v krvi. A pokud vaši štítnou žlázu zaměstnáte výrobou kalcitocinu, dochází k řetězci dalších reakcí, které mimo jiné postihnou produkci dalších dvou hormonů spojovaných se štítnou žlázou, T3, trijódthyroninu a T4, thyroxinu. Thyroxin jako méně aktivní forma se totiž musí nejprve dostat z krevního řečiště do jednotlivých buněk našeho těla, kde může být přeměněna na podstatně aktivnější formu (T3) a k tomu je zapotřebí správná propustnost buněčné stěny. Zkuste si tipnout, které dva prvky a jejich správný poměr hrají v této propustnosti hlavní roli. Správně - hořčík a vápník! A když se již dostane thyroxin přes buněčnou stěnu, pro jeho konverzi na trijódthyronin potřebujete mj. dostatečné hladiny selenu a... hořčíku!
Takže... Udržením adekvátních hladin hořčíku udržíte na uzdě vápník, ideální hladiny vápníku udrží vaši štítnou žlázu v kondici. Kruh se uzavírá.
Hořčík a naše psyché
Noradrenalin (hormon fungující jako nervový přenašeč) patří mezi další "spojence" hořčíku. Jeho nedostatečná produkce se mj. projeví nedostatkem životní "šťávy" a je opět spojována s nízkými hladinami hořčíku a vitamínu B12.
Serotonin, další z nervových přenašečů, který stojí za zlepšenou náladou, potlačením pocitů hladu a jeho dostatečné množství v těle je úzce propojeno s pocity klidu, je rovněž závislý na hořčíku. Ten totiž aktivuje celou škálu vitaminů B, které jsou pro produkci serotoninu klíčové. Nedostatek serotoninu pak způsobí podrážděnost, deprese a snížení kvality spánku.
A zase se nám kruh uzavírá - všechny výše uvedené symptomy, které na první pohled ovlivňují jen a pouze naši psychiku, mají zpětně negativní vliv na funkci štítné žlázy... Starejte se o pravidelné doplňování hořčíku a budete nejenom v lepší náladě, váš spánek bude kvalitnější, ale i štítná žláza vám poděkuje.
Jak na něj?
A jakými potravinami hořčík doplníte? Zkuste třeba jakoukoliv zelenou listovou zeleninu, dýňová semínka, luštěniny (třeba od našeho partnera DNM Company), kakaové boby nebo kvalitní (75%+ kakaové hmoty) čokoládu - třeba tu 100% od naší oblíbené manufaktury z Troubelic ;-)
Pravidelní čtenáři našich článků již ví, že nejsme příznivci potravinových doplňků, ale pokud byste si náhodou z výčtu potravin skutečně nedokázali vybrat, pak vězte, že pro tělo nejvhodnější solí hořčíku s vysokou vstřebatelností je citrát (hořčíku), malát, glycinát či laurát. Další z možností je pak povrchová aplikace hořčíkového oleje (nasycený roztok chloridu hořčíku) - recept na jeho výrobu najdete zde.
Osobám majícím diagnostikovanou chorobu ledvin či srdce bych doporučil hořčíkový olej nebo ještě lépe, výše uvedené potraviny - neuvážená konzumace potravinových doplňků obsahujících hořčík může symptomy choroby zhoršit. Pro všechny ostatní pak existuje velmi jednoduché vodítko ohledně správného dávkování. 400 mg elementárního hořčíku (v jednotlivých solích se obsah samotného hořčíku velmi liší!) by vám nemělo způsobit žádné problémy. To je množství doporučované většinou odborné veřejnosti. Zkusit můžete i více (nemám na mysli násobky, spíše postupné navyšování po 100 mg) - saturace hořčíkem se projeví tzv. "syndromem rychlých kalhot" - experimentovat bych tedy doporučil jen pokud budete mít ve vaší blízkosti dostupné toalety ;-)
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.