"Tucet špinavců" pro rok 2018

Rok se s rokem sešel a neziskovka EWG přišla s novými žebříčky Dirty Dozen a Clean Fifteen a tak Vám mohu předložit verzi přeloženou do češtiny a do grafické podoby, která je přehlednější, než ta uvedená na stránkách EWG, včetně mých vlastních komentářů - dnes tu smutnější část a zítra Vás potěším tou pozitivní.

Jak jsem již u předchozích vydání zmiňoval, i když je pořadí určeno na základě měření zbytkových pesticidů, herbicidů a dalších látek v ovoci a zelenině nakoupené na americkém trhu, ten evropský nebo český žebříček nebude příliš odlišný. Vypěstovat jahody bez použití přípravků, které by zabránily šedé plísni (nejrozšířenější choroba zahradních jahod), je v případě velkopěstitelů takřka nemožné a nektarinky dovezené do USA mají nejspíše stejný původ jako ty na regálech našich obchodů. Pokud se tedy vyhnete konvenčně pěstovanému ovoci a zelenině z listu “špinavců” a investujete do dražší, bio varianty (na listu není jediná plodina, na kterou bych v bio kvalitě při mých nákupech nenarazil), vaše tělo Vám poděkuje. Druhou možností je využít “ověřené zdroje” - sousedy (pokud s nimi máte přátelské vztahy a neexistuje tak možnost, že by Vám rádi pomohli do hrobu…) či příbuzné vlastnící zahrádku - není nic lepšího, než se zakousnout do krásně červeného rajčete z maminčiny zahrádky ;-) 
Kliknutím na níže uvedené obrázky se Vám žebříček otevře v dalším okně ve formátu PDF (nebo rovnou stáhne, pokud tak máte prohlížeč nastavený) tak, abyste si jej mohli vytisknout ;-)

Když se již rozhodnete koupit některou plodinu z tohoto listu v nejbližším obchodě v konvenční kvalitě a patří mezi ty, které se neloupou (mimo brambory všechny...), doporučuji jí řádně umít. Nezůstávejte jen u vody - pomáhá roztok vinného octu (10:1 ve prospěch vody), 2% roztok soli nebo pokud máte ionizátor vody (např. Chanson od ŽiváVoda.cz), použijte na omytí alkalickou vodu. 

 

        
 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn