Úžasné účinky omega-3 mastných kyselin

Uvažujeme-li o tuku v potravě, je tu jeden typ, který bychom neměli snižovat, ba naopak: omega-3 mastné kyseliny. Dva klíčové - EPA a DHA - můžeme primárně najít v některých rybách. Jedná se o ryby především z chladných vod - losos, makrela, pstruh, tuňák, sardinky, herink, jeseter, ančovičky.

Zatímco jíst více tučné ryby, je dobrý nápad, některé budou mít pravděpodobně vyšší hladiny rtuti, PCB nebo jiné toxiny. Mezi ně patří makrela, divoký mečoun a žralok. Jakýkoliv druh ryb chovaný na farmě může mít také vyšší úroveň kontaminovaných látek. Děti a těhotné ženy by se měly úplně těmto rybám vyhnout. Všichni ostatní by neměli jíst více než 200 g těchto ryb týdně.

Menší ryby, jako jsou divocí pstruzi a volně žijící lososi jsou bezpečnější.

ALA, další omega-3 mastná kyselina, se nachází v rostlinných zdrojích, jako jsou ořechy a semena. Lidské tělo potřebovat tyto mastné kyseliny nejen ke správnému fungování, ale je také dobré vědět, že nám poskytují velké zdravotní výhody. Dobré potravinové zdroje ALA jsou:  lněné semínko a lněný olej, vlašské ořechy, řepkový olej, sojový olej.

 

Jak našemu zdraví pomáhají?

Krevní tuk (triglyceridy)
Potravinové doplňky s rybím olejem mají vliv na metabolismus LDL cholesterolu a na hladinu triglyceridů. Máme-li vysokou hladinu tohoto krevního tuku, máme větší riziko onemocnění srdce. U DHA samotné se prokázal vliv na snižování hladiny triglyceridů.
Užíváním zmíněných doplňků snížujeme riziko tvorby krevních sraženin, riziko kornatění tepen i aterosklerotických onemocnění.

Revmatoidní artritida
Potravinové doplňky s rybím olejem (EPA+DHA) mohou zabránit ztuhlostem a bolestem kloubů. Doplňky s omega-3 kyselinami také zvyšují účinnost protizánětlivých léků.
        
Deprese
Výzkumníci zjistili, že národy, které jedí potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, mají nižší hladinu deprese. Rybí tuk zřejmě posiluje účinky antidepresiv a může pomoci zvládat depresivní příznaky bipolární poruchy.

Vývoj dítěte
DHA se ukazuje jako důležitá u těhotných pro vývoj očí a mozku u plodu. Užívání potravinových doplňků s omega-3 mastnými kyselinami by měly těhotné zhruba týden před porodem přerušit. V těhotenství a při kojení nepřekračujte dávky 1g denně.

Astma
Strava s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin snižuje záněty, což je hlavním důvodem astmatu. Je ale třeba provést více studií, které ukáží, zda doplňky s rybím olejem zlepší funkci plic nebo sníží množství léků, které člověk potřebuje, aby měl kontrolu nad zdravotním stavem.
        
ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou)
Studie ukazují, že rybí olej může snížit příznaky ADHD u některých dětí a zlepšit jejich duševní schopnosti, jako je myšlení, zapamatování si a učení se. Ale je zapotřebí dalšího výzkumu v této oblasti a doplňky s omega-3 mastnými kyselinami by neměly být používány jako základní léčba u tohoto problému.
    
Alzheimerova choroba a demence 
Výzkumy naznačují, že omega-3 mastné kyseliny mohou pomoci chránit před Alzheimerovou chorobou a demencí a mají pozitivní vliv na postupnou ztrátou paměti v souvislosti se stárnutím. Toto tvrzení ale není zatím jisté.

Další účinky omega-3 mastných kyselin jsou také velmi pozitivní pro náš celkový zdravotní stav. Jedná se o vliv na snížení krevního tlaku, působí proti bolestem a nevolnosti při menstruaci, zajišťují správnou funkci nervové soustavy (důležité např. u roztroušené sklerózy), mají protizánětlivé účinky (užitečné nejen u zmíněné artritidy, ale i u Crohnovy nemoci, zánětu cév, lupénky), podporují fungování imunitního systému

Omega-3 mastné kyseliny se NEDOPORUČUJE užívat při poruchách krevní srážlivosti, týden před a po chirurgickém zákroku, při cukrovce

    
Jak získat omega-3 mastné kyseliny?               

Můžete-li, snažte se prioritně získat omega-3 mastné kyseliny z jídla raději, než z potravinových doplňků. Zaměřte se na konzumaci ryb s vysokým obsahem DHA a EPA omega-3 mastných kyselin 2-3x týdně. 

 

Potravinové doplňky s omega-3 mastnými kyselinami užívejte společně s antioxidanty (vitamín E, karoteny) kvůli náchylnosti na poškození volnými radikály. Měli bychom dodržovat správný poměr přijatých omega-3 a omega-6 mastných kyselin (v ČR doporučováno 1:1), ale v praxi obecně několikanásobně převládá příjem omega-6 mastných kyselin. Nedejte proto na údajně zdravé doporučení příjmu omega-6 mastných kyselin např. v za studena lisovaném slunečnicovém oleji! Těch máte určitě ve stravě dost. 

Zároveň můžete využít nejbohatší rostlinný zdroj ALA mastné kyseliny a tím je lněné semínko či lněný olej za studena listovaný. Lněné semínko i olej pomáhají při prostatických problémech i s léčením neplodnosti u mužů. Fytoestrogeny v něm zlepšují stav děložní sliznice, vyvažují poměr mezi estrogeny a progesterony, mají příznivý vliv při potížích s menstruací. Lignany v lněném semínku příznivě ovlivňují hladinu hormonů v těle a mají antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky. Mleté semínko je bohaté na vlákninu, čímž významně pomáhá při léčení zácpy a divertikulóze střev.

Velmi bohaté na zdroj omega-3 MK jsou také chia semínka. 

 

Zdroj: WebMD

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés