Vánoční úklid v domě

„Na Vánoce vedou všechny cesty domů.“  MARJORIE HOLMES
 
VÁNOČNÍ ÚKLID V DOMĚ
Vaše první myšlenka, když se řekne vánoční úklid? Dřina, stres, nepohoda? Prosincové období je ve většině zaměstnání časem celoročních uzávěrek, zkrácených termínů a shonu. Proč si tedy přidělávat hromadu práce i doma?
Jděte na to tentokrát chytře, ukliďte to, co je třeba zejména pro vaši duši, a ten opravdu velký úklid si nechte až na jaro!
Proč vlastně před Vánocemi tolik uklízíme? Možná proto, že to dělaly naše babičky
a matky, a protože se říká, že se to má dělat.
Možná také podvědomě cítíme, že úklidem svého bydlení ke konci roku očišťujeme i sebe, že je třeba vyhodit staré nepotřebné či rozbité věci a s nimi také staré emoce a vstoupit do nového roku s čistou hlavou i příbytkem. Na tom něco je. Podle čínského učení si prý potřebujeme udělat místo pro příchod nových věcí a uskutečnění našich přání.
Takže uklidit ano, ale smysluplně!
 
 
JAK NA TO?
1. Stanovte si priority! Priority úklidu jsou jasné: Uvažujte, kam pustíte tchyni! Takže zářit bude asi hlavně obývací pokoj, toaleta, koupelna, kuchyň a předsíň.Vše ostatní můžete stihnout, když zbude čas, nebo dělat až na jaře.
2. V kuchyni nejdříve napečte, až pak uklízejte. Jestli ještě nemáte napečeno, nechte zatím kuchyň být a ukliďte ji,
až bude všechno cukroví hotovo.
3. Postupujte shora dolů, tedy od lustru přes poličky k podlaze. Na prach jedna malá vychytávka – prachovku mírně navlhčete vodou a přeložte ji napůl, pak znovu a ještě jednou, takže máte v ruce šestnáct ploch hadru. Při práci už jen obracíte zašpiněné části, a tím ušetříte dobrých deset až patnáct minut máchání a ždímání.
4. Pořiďte si krabice. Ty velké od banánů i menší praktické do kuchyně.
Do nich průběžně dávejte vše, co vám znesnadňuje postup místnostmi: hračky, staré dopisy, noviny i suvenýry z dovolených. Na krabice potom stačí napsat, co ukrývají, a schovat do skříní, do sklepa nebo postavit rovnou 
ke kontejneru!
5. Na co rezignovat? Na mytí oken, vyperte raději záclony a závěsy. Ještě vlhké je vyvěste na okna, vyžehlí se tak samy! A rezignujte i na fleky na sedačce. Vzdejte čisticí experimenty, zaručeným receptem je nový přehoz. Navíc bude gauč vypadat nově a slavnostněji.
6. Zapojte děti. Proč byste měli dělat všechno sami? Když dětem podáte úklidové aktivity jako zábavu, získáte v nich cenné pomocníky!
 
Tip: Zkuste při úklidu opravdu vyházet vše, co dlouho nepoužíváte. Tyto věci vám docela určitě chybět nebudou. Otevře vám to nové obzory a prostor pro nové věci i zážitky. Pokud se jedná o staré, ale zachovalé oblečení nebo hračky, co takhle je věnovat na charitu?

V Asii je běžné začínat jídlo sladkým moučníkem a končit polévkou. Já osobně nesnáším koprovou omáčku a kávu nesladím. Na Bali muži při vykonávání malé potřeby sedí, ale ženy stojí. Co mají tato prohlášení společného?

Že vy to nejspíš máte v životě jinak než já nebo zbytek světa. Rádi byste se rozhodovali podle sebe, ale protože si nedovolíte se zastavit, často děláte jen to, co se MUSÍ nebo co dělají ostatní, „co se takhle dělá“, a ne to, co chcete. Konec roku je pro většinu z nás bilanční, chystáme se uzavřít jednu kapitolu, jeden rok a vstoupit do roku nového. Často si k tomu přidáváme předsevzetí. Máme ale čas si je ve vánočním shonu opravdu promyslet, nebo jen podléháme tlaku a trendům a nejedná se o naše potřeby a plány?

Zastavte se (ano, hned teď) a zeptejte se sami sebe: Co opravdu chcete právě vy?
Za celý rok si dokážeme slušně zaneřádit hlavu zbytečným nepořádkem. Na prvním místě jakýchkoli dobrých rozhodnutí je ovšem klid. Takže pro klid to chce ú-klid, především ale ve vlastní hlavě!
 

Pozn. od VyváženéhoZdraví:  Tento úryvek je z útlé, mile působící knížky "Přeji Ti krásné Vánoce", kterou můžete darovat svým přátelům právě k Vánocům. Určitě tak budete tento rok originální :-) Zároveň se připojujeme k autorčinu názoru - není třeba před Vánoci vytvářet zbytečný stres detailním úklidem celé domácnosti. Zvolněte, ať je i pro vás vánoční čas pohodový. Kliknutím na níže uvedený obrázek se přenesete na Kosmas.cz a knihu si v tomto obchodu můžete zakoupit.

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Monika Nevolová

O autorovi

Kreativní psycholožka, certifikovaná životní koučka & spisovatelka.

"Můžete mít v životě výmluvy, nebo výsledky. Je jen na vás, co si vyberete."