Vybavení kuchyně pro vegany

Byl jsem požádám o zveřejnění níze uvedeného článku a protože v principu se vším uvedeným plně v principu souhlasím, neviděl jsem důvod žádosti nevyhovět. Dodávám, že v článku uvedené odkazy nejsou nijak afiliačně propojeny (z kliknutí na odkaz, popř. z koupě čehokoliv na uvedených stránkách mi neplynou žádné finanční výhody) a ani z vlastního zveřejnění mi neplynou žádné finanční výhody. Mé další komentáře najdete níže pod článkem.

 

Vybavení kuchyně pro vegany​

Autor článku je externím spolupracovníkem www.kuchynskastudia.cz

Jak vypadá kuchyně veganů? Je specifická tím, že některé spotřebiče využijí častěji a jiné zase vůbec. Recepty jsou založeny na kvalitních a čerstvých potravinách s důrazem na šetrnou přípravu. I proto je dobré si pečlivě vybrat vhodné spotřebiče.
 
Veganství založené na čistě rostlinné stravě se za posledních deset let významně rozšířilo díky větší nabídce surovin i možnostem zpracování. Vegané si vybírají čerstvé potraviny, často v biokvalitě, a vaří si sami, jelikož jejich kuchyně obsahuje řadu alternativ masa a mléčných výrobků. 
 
Kromě ovoce, zeleniny, obilnin, luštěnin, oříšků a semínek využívají polotovary rostlinných bílkovin (tofu, tempeh, seitan nebo robi). Někteří si sami připravují rostlinná mléka, veganský jogurt nebo si melou bezlepkovou mouku.

Mixér je základ 
Pro vegany jsou důležité kvalitní kuchyňské spotřebiče šetrné k přípravě potravin při maximálním zachování nutričních složek. Méně nároční si vystačí s minimálním vybavením jako například propagátor veganství a zakladatel webu VegmaniaPavel Ovesný: „Klíčovým spotřebičem v mé kuchyni kromě vařiče a rychlovarné konvice je výkonný stolní mixér. V provozu je prakticky denně a mixuji v něm všechno možné, počínaje smoothies a různými pomazánkami přes krémové polévky a různé omáčky z luštěnin a zeleniny až po rostlinná mléka a oříšková másla. Mimo jiné zvládne i zmrzlinu z ovoce nebo datlové raw tyčinky.“ 
 
Pro takové účely značka Gorenje nabízí víceúčelový stolní mixér BPC2B Power Blender se šesti přednastavenými programy (ovoce, zelenina, led, sójové mléko, ořech a hladký program), který s pomocí devíti rychlostí rozmixuje i tvrdší ingredience.

 

Pro kvalitní šťávu volte šnekový odšťavňovač
Milovníci raw stravy ocení čerstvé šťávy, proto jim v kuchyni nesmí chybět odšťavňovač. Běžné odšťavňovače používají vysokou rychlost otáček čepele, aby rozřízly buněčné stěny a uvolnily z nich šťávu. Šnekový odšťavňovač Gorenje VitaWay JC 4800 VWY mixuje pomaleji pro zachování vitamínů a enzymů. Výsledná šťáva je jemnější a obsahuje menší počet bublinek.
 
Zbylá dřeň z odšťavňování se dá použít na přípravu burgerů nebo do bezlepkových chlebíků, kdy se do směsi přidají oříšky a v sušičce se usuší. Kromě toho se v sušičce zpracovává ovoce, zeleninu nebo houby. Sušička Gorenje umožňuje rovnoměrné sušení na pěti plátech.

Vakuovačka prodlouží čerstvost potravin
Své místo v kuchyni vegana by měla mít i vakuová svařovačka nebo také vakuovačka, která ze sáčků odsaje přebytečný vzduch ze sáčků, a tím potravinám zachová více živin, chutí i vůní. Lze tak i prodloužit čerstvost až desetkrát. Na principu vakua se dá i vařit metodou tzv. sous-vide (ve vakuu), kdy se potraviny vaří ve speciálních vakuových sáčcích při nízké teplotě, a tím si zachovají nejen své nutriční hodnoty, ale i chutě.

Komentář VyváženéZdraví:  Nejsem vegan a asi jím nikdy nebudu, ale protože má strava se z 90-95% skládá právě z rostllinných zdrojů, musím ve většině případů s výběrem spotřebičů autora článku souhlasit. Snad bych jen vyzvedl důležitost mixéru nad odšťavňovačem (jeho použitím přijdete ve šťávě o tolik potřebnou vlákninu) a doplnil, že v mém "TOP3 žebříčku" je na 1. místě mixér, na 2. místě pomalý hrnec/crockpot (klasický, s kameninovou nádobou) a na třetím pak sušička ovoce a zeleniny. 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn