Vyrobte si vlastní aviváž!

Můžu-li doporučit, už nikdy nekupujte komerčně vyráběné aviváže. Jak se ukázalo, jsou škodlivé! Vyrobte si vlastní, přírodní a levnou alternativu.

Věděli jste, že při výrobě komerčních aviváží se používají vonné látky, které jsou velmi škodlivé nejen pro dospělé, ale zvláště pro děti?

Vzhledem k tomu, že obsahují mnoho chemických látek, jsou komerčně vyráběné aviváže známé tím, že způsobují alergie a jsou nebezpečné pro naše zdraví. Pravděpodobně jste již slyšeli o pravidle ”nedávejte si to na kůži, když to nemůžete dát do pusy”. Některé složky aviváží přecházejí z našeho oblečení na naší pokožku a dále do našeho těla, kde mohou způsobovat problémy. Proto se při praní zejména dětského oblečení snažte cíleně vyhýbat chemickým avivážím.

Bylo prokázáno, že ftaláty jsou škodlivé pro rovnováhu hormonů u zvířat. Přesto jsou často používány k získání vůní. A tak při použití komerčně připravené aviváže neškodíme pouze sami sobě, ale i svým nejbližším.  

Ze všech těchto důvodů je nejlepší se obrátit na přírodu a vytvořit si vlastní domácí přírodní aviváž. Složky tohoto přírodního změkčovadla jsou jednoduché - esenciální oleje, jablečný ocet, jedlá soda a voda.

 

Přísady:

800 ml jablečného octa
20 kapek esenciálního oleje (dle preferencí)
100 g jedlé sody
15-200 ml horké vody

 

Příprava:
Ve větší plastové nádobě ve velikosti zhruba 3-5 l smíchejte ocet, jedlou sodu a vodu. Pozor na chemickou reakci těchto složek. Směs vytvoří spoustu bublin. Jakmile směs přestane bublat a její hladina klesne, nalijte jí do sklenice nebo skleněné lahve se šroubovacím uzávěrem, kterou budete na tento účel používat. Můžete přidat pár kapek esenciálního oleje, jehož vůně se vám líbí (za sebe hlasuji pro levandulový esenciální olej:-), zavřete láhev a důkladně jej protřepejte.

 

Připomínka na závěr:
Před každým použitím vždy dobře protřepejte. Použijte 4 polévkové lžíce této směsi na jedno praní.

 

Na závěr bych jen připomněla, abyste nepodceňovali možnosti a schopnosti našeho největšího orgánu, tedy kůže. Možná jste si dosud mysleli, že když něco nesníte, tak se do organismu nedostane. Pravda je bohužel jiná. Buďte tedy ostražití i v tom, s čím vaše kůže přichází do styku. 

Nemáte-li chuť, čas nebo chcete zkusit jiný druh aviváže, než je ve výše uvedeném receptu, pak směrujte svou pozornost na ekologicky vyráběné aviváže. Jeden z našich partnerů, firma Econea, jich nabízí hned několik. Naši registrovaní čtenáři mohou navíc využít 10% slevu při nákupu na celý jejich sortiment:-) Nebo zde jen můžete nakoupit dostatečné množství jedlé sody pro navrhovaný recept. Nakonec i samotný jablečný ocet je rychlou možnou variantou :-)

Zdroj: healthyandnaturallife.com

Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés