Zázrak jménem Dr. Bronner’s kastilské mýdlo

Jedno mýdlo na 15 použití? Včetně čištění zubů? Ne, nezbláznil jsem se ;-) I když sami toto mýdlo nepoužíváme na vše níže uvedené, pokládám jej skutečně za to nejlepší, co můžete na svou kosmetickou poličku (a nejenom na ni) postavit! A díky firmě Bioo.cz jej můžete koupit i u nás.

Se značkou Dr. Bronner’s jsem se seznámil za našeho pobytu v Německu. Po vyslechnutí interview s vnukem zakladatele firmy Dr. Bronner’s jsem začal pátrat na internetu a zakoupil hned dvě balení tohoto mýdla - eukalyptové pro mne, levandulové pro Veroniku. A bylo to tak trochu jako reklama na Kofolu - "Když jej miluješ, není co řešit". A já se zamiloval okamžitě ;-) V čem je toto mýdlo jiné? Svým unikátním složením! Když pominu jednotlivé “příchutě”, které se tvoří přidáním konkrétního esenciálního oleje, pak v každém mýdle Bronner’s najdete:

  • vodu
  • bio kokosový olej
  • bio olej z palmových jader/semínek (nezaměňovat prosím za palmový olej pro potravinářský průmysl, který se vyrábí z palmových ořechů a ve velkém jsou kvůli produkci tohoto oleje káceny pralesy)
  • bio olivový olej
  • bio jojobový olej
  • bio konopný olej
  • tokoferoly (vitamín E)
  • kyselinu citronovou
  • hydroxid draselný, který se kompletně rozloží v okamžiku oleje “zmýdlovatí” (saponifikují na mýdlo a glycerin)

Firma Dr. Bronner’s nakupuje všechny suroviny prostřednictvím FairTrade sítě a její vztah k problematice sociální zodpovědnosti by jí mohla závidět jakákoliv česká firma.

A je to právě unikátní složení mýdel Dr. Bronner’s, které je činí natolik univerzální, že jej můžete použít jako:

1. mýdlo na holení
Pánové, tím myslím především to “naše holení” ;-) Pokud používáte štětku a mýdlo na holení jako já, pak vám postačí 2 kapky do nádobky na tvoření pěny nebo jen tak na ruku, navrhčit štětku a pár pohyby vytvoříte bohatou pěnu! A pocit po oholení se s eukalyptovou variantou je úžasný!

2. šampon na vlasy
Půl čajové lžičky (tak 3-4 kapky) rozetřete do vlhkých vlasů, nechejte působit a následně vlasy opláchněte teplou vodou. Využití tohoto mýdla jako šamponu pokládám společně s využitím jako tělové mýdlo za to nejpodstatnější. 

3. čištění zubů a dásní
V četnosti použití patří právě čištění zubů celkově do TOP5. Já si ze začátku nemohl na mýdlovou chuť zvyknout, ale pokud jste někdy sami vyzkoušeli některý z ajurvédských prášků na čištění zubů (např. od firmy Vicco, který je v ČR k dostání), nebudete určitě překvapení. Nakonec jsem nebyl ani já - stačí si po čištění (jedna kapka na navlhčený kartáček) zubů vypláchnout ústa čistou vodou - dlouhodobý pocit čistých zubů stojí za to!

4. tělové mýdlo
Klasika. Postačí vám podobně malé množství, jako v případě použití na vlasy - kápnete mýdlo na vlhkou houbičku a mydlíte a mydlíte ;-) Když by Vám ani jedno další využití nevyhovovalo, pak jen tento bod stojí za to mýdlo Bronner’s vyzkoušet!

5. mýdlo na ruce
Asi tímto bodem překvapeni nebudete ;-) Zkuste ale využít nádobu od nějakého mýdla s dávkovací pumpičkou a naředit do ní mýdlo v poměru 1:4 s vodou - jedním zmáčknutím nenaředěného mýdla Dr. Bronner's byste byli schopni umít se celí ;-)

5. koupelová pěna
Tomu já moc nehovím, ale na spoustě uživatelských fór se objevují informace o variantě z růžových květů, která u žen jednoznačně vede a je popisována jako “božská” ;-) Veronika vyzkoušela její levandulovou variantu a na plnou vanu jí bohatě stačil zaplněný uzávěr!

6. deodorant
Máte-li doma nějaký prázdný rozprašovač, postačí vám 1-2ml naředěné v 125ml vody, v ideálním případě doplněné o čajovou lžičku kvalitní himalájské soli. Pro dámy růže, citrus, pro pány eukalyptus nebo čajovník ;-)

7. osvěžovač dechu
Jedna až dvě kapky do malé lahvičky (50ml) s rozprašovačem - citrus, eukalyptus nebo čajovník budou tou správnou volbou ;-)

8. omývání ovoce a zeleniny
Jasně, existují i levnější varianty, třeba obyčejná voda ;-) Tou ale neomyjete tvrdé slupky ovoce a zeleniny a tak pokud jí chcete konzumovat neloupanou, pak bych omytí v podobném ekologickém a tělu nezávadném prostředku podpořil. Stačí 1-2 kapky do napuštěného dřezu - ideálně varianty bez vůně.

 

 

9. čistič do domácnosti
My jsme jej takto nikdy neyužili, ale doporučuje se ředění 40:1 - do menšího kbelíku vody jsou to odhadem 1-2 uzávěry. A vytíráte a vytíráte ;-) Výběr konkrétní varianty bych nechal na vás. Má známá si pro tyto účely pořídila verzi s mandlovým olejem - prý pak celý její byt voní jako jeden velký marcipán ;-)

10. voda po holení
Ještě jedna čistě pánská záležitost ;-) Jedna až dvě kapky do malé lahvičky (50ml) - citrus, eukalyptus, čajovník nebo pro ty nejcitlivější verze bez vůně a máte na dlouhou dobu vystaráno ;-)

11. omývání (dětských) prdelek
To už máme díky bohu za sebou, ale pokud doma nějaké batole máte nebo si plánujete nějaké si pořídit, pak verze bez vůně bude tím pravým! Stačí jedna kapka na navlhčenou utěrku nebo pár kapek do vaničky ;-)

12. repelent
Komárů ve vašem nejbližším okolí se zbavíte, pokud 1-2 polévkové lžíce Dr. Bronner’s mýdla (citrus nebo levandule) naředíte v jednom litru vody - nepotřebná nádoba s rozprašovačem se vám bude hodit ;-) 

13. šampon pro vaše domácí miláčky
Eukalypus, čajovník nebo citrus, pokud se chcete zbavit blech. Bez vůně, pokud je váš pejsánek či kočička hypercitlivá ;-) Postačí jeden uzávěr na vaničku, ve které obvykle svého miláčka koupete.

 

14. prací prostředek
Přibližně 60ml pro vrchem plněné pračky, 30 ml pro předem plněné pračky. A k tomu trochu sody. Nevyzkoušeno, ale podle reakcí na různých fórech funguje bezvadně. 

15. xxxx
Zkuste doplnit vy ;-) Našel jsem různě na webu desítky dalších využití, ale rád bych zapojil i vás - pište do komentářů na Facebooku nebo přímo pod článek - nejvíce opakující se odpověd, popř. nejkreativnější odpověď rádi přidáme, včetně zmínky “vaší maličkosti ;-)

Firma Bioo.cz nabízí kastilská mýdla v několika velikostech a ve všech výše diskutovaných variantách - bez vůně, citrus, máta, eukalyptus, růže, levandule a mandle. I když si odmyslíte použití "mimo vaše tělo" a zůstanete pouze u kosmetického využití, vydrží vám litrová láhev na 3-4 měsíce. K ní si pořiďte láhev kvalitního kokosového oleje jako krém či body lotion a nic jiného již potřebovat nebudete!!! 

 

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn