Zdroje rakoviny v domácnosti

Pravda, název by měl znít přesněji “Možné zdroje rakoviny v domácnosti”. Většina lidí považuje svoji domácnost za bezpečný prostor. Ve skutečnosti jsme se již mohli dočíst spoustu informací o nechvalně známém formaldehydu, nitrobenzenu a dichlormethanu - to jsou všechno karcinogeny, které lze nalézt v každodenních předmětech, jako je guma, plasty, barviva, parfémy a šampony.

Podíváme se na některé z položek, o kterých si lidé myslí, že jsou neškodné, a zmíníme zdravotní problémy, které mohou vyvolat. Poté se můžete lépe rozhodnout, jaké věci z domova odstranit, abyste zajistili zdravé prostředí pro všechny členy domácnosti. 

 

Osvěžovače vzduchu

Mnoho osvěžovačů vzduchu obsahuje karcinogeny, toxiny a těkavé organické látky jako jsou ftalátové estery. Rada obrany přírodních zdrojů (Natural Resources Defense Council) prováděla studii 13 běžných osvěžovačů vzduchu používaných v domácnosti a zjistila, že většina ze zkoumaných produktů obsahuje chemické látky, které mohou zhoršit astma a zasáhnout reprodukční vývoj.

Podle studie Anne Steinemann z University of Washington z roku 2008 obsahovaly všechny testované osvěžovače vzduchu chemické látky zařazené mezi toxické nebo nebezpečné chemické látky, včetně karcinogenů bez bezpečné úrovně expozice. Nicméně žádná z těchto chemických látek nebyla uvedena na etiketě výrobku nebo příbalovém letáku. 

Jako náhradu za tyto vůně zkuste více větrat a použít přírodní vůně z éterických olejů.

 

Svíčky

Podle studie americké Komise pro bezpečnost spotřebních výrobků (CPSC) obsahuje 40 procent svíček na trhu drát uvnitř knotu. Jde sice o údaj z amerického trhu, ale nedělejme si iluze, že většina velkovýrobců svíček v našich končinách nehledí také hlavně na cenu. 

Vonné svíčky nejčastěji obsahují olověné knoty. Voňavé oleje změkčí vosk, proto výrobci používají olověné knoty, aby pevnější. Svíčka s olověným knotem uvolní pětinásobně více olova než je považováno za nebezpečné pro děti a překračuje i úroveň znečištění venkovního ovzduší, říká CPSC. Vystavení vysokému množství olova může přispět k hormonálním poruchám, poruchám chování, poruchám učení i k mnoha dalším zdravotním problémům.

Pokud chcete, aby byl váš domov lehce osvětlený a útulný, aniž byste riskovali své zdraví, pořiďte si svíčky ze včelího vosku s bavlněněným knotem. 

 

Výtvarné potřeby

Některé výtvarné potřeby, jako gumy, lepidla, akrylové barvy a rozpouštědla i permanentní fixy obsahují chemické látky spojované s alergiemi, poškozením orgánů a s rakovinou.

Děti jsou obzvláště citlivé na toxiny z důvodu rychleji fungujícího metabolismu i kvůli nevyvinutému imunitnímu systému, a tak se vyplatí věnovat zvláštní pozornost produktům, které používají. 

Dnes již můžete najít najít netoxické a ekologické alternativy k běžným výtvarným potřebám. Zároveň existují i recepty na výrobu vlastních, po domácku připravených. 

 

Šampony

Může znít nepravděpodobně, že některé běžné šampony obsahují velké množství toxických složek. Faktem zůstává, že některé jejich účinky jsou stále předmětem výzkumu, a neexistuje žádný vědecký konsenzus, zda způsobují rakovinu. 

Pokud si chcete být jisti, používejte ekologické šampony nebo ručně vyrobená šamponová mýdla

 

Antiperspiranty

Většina tradičních deodorantů a antiperspirantů obsahuje několik složek spojených s rakovinou. Antiperspiranty a deodoranty jsou navrženy tak, aby zůstaly na našich tělech dlouhé hodiny, což umožňuje potenciální vstřebávání škodlivých chemických látek kůží. 

V souvislosti s tímto bodem připomínám náš příspěvek na výrobu domácího bezpečného deodorantu.

 

Sprchové závěsy

Plastové sprchové závěsy nejen vylučují do sprchy či vany toxické chemikálie, ale také "vyzařují" do prostředí škodlivé těkavé organické chemikálie (VOC). A tak se nabízí zdravější řešení - skleněná přepážka. 
 

Po eliminaci výše uvedených produktů společně s eliminací běžných úklidových prostředků se můžete cítit ve své domácnosti skutečně bezpečně.

Tip na e-shop s kvalitními úklidovými i pracími prostředky včetně přírodní kosmetiky jsme dávali již vícekrát, ale rádi zopakujeme: jukněte na econea.cz

Zdrojhealthy-holistic-living.com

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés