-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 0
-
Štítky:
Další díly
Mám 3 oblíbené citáty. První z nich najdete pod každým z mých článků (ten od Jima Rohna), další je spíše o mém přístupu k tomu, jak se stavět k překážkám, které nám život přináší (“Chtěl” bych neznamená nic, “chci” dělá divy připisovaný Alexandrovi Vinetovi) a ten třetí je připisován otci medicíny, Hippokratovi (Nechť strava je tvojí medicínou). První a třetí citát celkem jasně vyjadřují můj postoj k níže uvedenému přehledu bylinek, koření a rostlin, kterým dávám vždy přednost, pokud cítím jakékoliv oslabení imunity. Naslouchám svému tělu více a všemu pomáhá i životní styl a strava, kterou praktikuji. A tak jsou tyto signály výraznější - pokud se prostě člověk cítí na vrcholu svých sil a najednou pocítí slabost, je jasné, že se něco děje. Žijete-li stylem, kterým sami sobě potvrzujete, že “ve čtyřiceti vás prostě něco ráno po probuzení musí bolet, jinak byste byli mrtví”, na podobné signály nebudete reagovat stejně.
Ve včerejším článku jsem se zmínil hned o několika úskalích nadměrného užívání antibiotik. Postupné rezistenci organismu na jejich příjem, devastačním účinku na střevní mikrofloru. Ještě předtím, než ve 40. letech minulého století přišlo na svět první antibiotikum, nic jiného, než vhodná potrava, bylinky a další přírodní medicína neexistovalo. Ano, antibiotika pomohla v zastavení vysokého počtu úmrtí z důvodu nejrůznější zánětlivých procesů, ale dnes jimi léčíme i nemoci, na které je použití antibiotik vhodné asi jako bagr na loupání vajíčka. Přitom všude kolem nás je podobných přírodních alternativ spousta a ti lékaři, kteří přistupují k pacientovi z pohledu holistické medicíny, jich i hojně využívají! Většinu z níže uvedených zdrojů můžete využít i v prevenci - vřele bych vám tuto cestu doporučil - posílíte tak svůj imunitní systém a předejdete tak další možné nákaze při čekání v ordinaci vašeho praktického lékaře ;-)
Česnek
Král mezi přírodními antibiotiky. Obsahuje aktivní složku allicin, která má velmi podobné účinky jako penicilin. Má antibiotické, protiparazitické, protizánětlivé, antifungicidní a antioxidační účinky!!! Přes 700 let patří mezi základní součást přírodní medicíny a neměl by chybět ani ve vaší špízce. Chřipka, bolesti uší, zápal plic, infekce způsobené Helicobacter Pylori, stafylokové infekce resistentní na Metycilin a nebo černý mor - na to vše platil a i nadále platí česnek. V první světové válce byl medicínou číslo jedna!
Pokud chcete umocnit účinky čerstvého česneku a chcete “zde otravovat pravnoučata”, pak se podívejte po “černém česneku” (někdy ho najdete jako “diamantový česnek”). Je to specialita z Koreje/Taiwanu, kdy je česnek přírodní cestou nejdříve fermentován a následně vysušen. Dejte si jeden stroužek tohoto černého česneku, který je v této formě kupodivu sladký a postrádá česnekovou chuť i vůni (bude chutnat i vašim dětem) a budete tu “smrdět navěky” ;-)
Med
Už Římané jej používali na bitevním poli jako první pomoc při hojení ran a prevenci následné infekce. Jizvy ošetřované medem jsou navíc menší a méně výrazné. Med funguje jako přírodní antibiotikum, má antibakteriální a antiseptické účinky. Asi nemusím dodávat, že mám na mysli KVALITNÍ med. Ten z českých luhů a hájů je podle mého stejně kvalitní, jako manuka med, o kterém jsem již psal dříve. Tato novozéladská varianta má za sebou spoustu výzkumů potvrzujících účinky tohoto medu. Není divu - patří mezi stěžejní vývozní artikly Nového Zélandu a tak místní vláda uvolňuje dostatek peněz pro další výzkum. Pokud ale skutečně chcete vyzkoušet i manuka med, pak hledejte ten s nejvyšším UMF číslem = nejvyšším množstvím antioxidantů a léčivých schopností. Enzymy v medu obsažené uvolňují v těle peroxid, který dokáže účinně bojovat proti infekcím a bránit růstu bakterií. Zároveň zklidňuje celý zažívací trakt, odstraňuje toxiny z těla a zvyšuje čistící schopnosti jater. Podle posledních výzkumů navíc nebyla zjištěna jediná baktérie, která by si na účinné látky v medu byla schopna vybudovat resistenci!
Zkuste zkombinovat zdravotní účinky medu se zdravotními účinky skořice - tato varianta nakopne váš imunitní systém tím, že podpoří tvorbu bílých krvinek!!!
Extra panenský kokosový olej
Ano, přesně tak - náš nejoblíbenější tuk je i přírodním antibitiotikem ;-) Má přirozeně protiplísňové a antimikrobiální účinky a je přímo nabitý antioxidanty!
Použijte jej pro nabuzení imunitního systému, vyrovnání funkce slinivky, kontrolu cholesterolu a krevního cukru. Kokosový olej působí blahodárně i na váš mozek. Je bezpečný pro vnitřní i vnější použití a patří mezi nejvšestrannější dary Matky přírody!
Asi nejdůležitější složkou kokosového oleje jsou triglyceridy se středně krátkým řetězcem, tzv. MCT oleje. V panenském kokosovém oleji jich je kolem 60%. Do MCT olejů patří čtyři kyseliny - laurová/laurinová, kapronová, kaprylová (skvělý bojovník proti plísním a kvasinkám Candida) a kyselina kaprinová. Nejdůležitější z nich je kyselina laurová, které je v kokosovém oleji i objemově nejvíce - byla označena za účinného bojovníka proti bakteriím Helicobacter Pylori, Clostridium Difficile a dalším!
Již jsem několikrát naznačil mou ranní rutinu pití “tučné kávy” - směs kávy, másla a MCT oleje a spousty dalších dobrot. MCT olej se u nás zatím nedá sehnat v dobré kvalitě, ale není nic jednoduššího, než si do ranní kávy přidat lžičku kokosového oleje. Jen upozorňuji, že je ho zapotřebí do čerstvě připravené kávy umixovat, nikoliv jen vmíchat lžičkou ;-) Přidáním kokosového oleje podpoříte činnost vašeho mozku a dodáte tělu více energie, než jen klasickou kávou!
A příště se můžete těšit na další čtyři přírodní antibiotika užitečné při domácím léčení ;-)
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.