Obezita propojena s půl milionem nových diagnóz rakoviny ročně

Podle nejnovější analýzy dat ze 184 zemí je obezita spojena s 500.000 nově diagnostikovaných případů rakoviny ročně a z toho takřka dvě třetiny připadají na Evropu a USA. Dále se ve studii uvádí, že výrazná nadváha byla příčinou vzniku rakoviny u 345.000 žen (5,4%) a 136.000 (1,9%).

Mezi ženami zhruba tři čtvrtiny všech těchto nových výskytů rakoviny tvořily postmenopauzální rakovina prsu, rakovina dělohy a rakovina střev. U mužů tvořila dvě třetiny všech případů rakovina střev a ledvin.

“Převaha” vyspělých států v této nelichotivé statistice je v tomto případě více jak výrazná - 8% případů u žen, resp. 3% u mužů versus 1,5%, resp. 0.3% v rozvojových zemích. Nejvyšší zastoupení má jednoznačně USA s 110.000 novými případy (23% celosvětově), následovaná Evropou s 66.000 případy (celosvětově) a nejnižší pak subsaharská Afrika s 7.300 případy (1,5% celosvětově).

Jednotlivé státy vykazují výrazné rozdíly. Mezi státy s nejvyšším procentem nových výskytů rakoviny u mužů spojených s obezitou je nutné jmenovat Českou Republiku (5,5%), Jordán a Argentinu (4,5%), resp. Velkou Británii a Maltu (4,4%). U žen patřil mezi pomyslné vítěze Barbados (12,7%), Česká Republika (12%) a Portoriko (11.6%). 

Zdroj: Lancet Oncology, 26.11.2014

Obsadit v této “hitparádě” první, resp. druhé místo je podle mého skutečně důvod k zamyšlení. I přesto, že tato analýza jasně nepotvrdila, že obezita je příčinou vzniku rakoviny, ale asi jen hlupák by něco takového veřejně rozporoval. Těch pár desítek kil navíc se prostě na fungování naší tělesné stránky projeví… 
Od roku 1980 se počet obézních jedinců zdvojnásobil. U nás v ČR rapidní nárůst lidí s nadváhou či obezitou začal až se změnou režimu v roce 1989, resp. změnou životního stylu, která změnu režimu následovala. A není to jen o tom, že jsme otevřeli hranice fast-foodům typu McDonalds a KFC. Je to o hektickém způsobu života, kdy většinu produktivního času trávíme buď v práci nebo “socializováním se”. Zapomněli jsme, že se dá večeře také uvařit z jednodruhových surovin a že se dá sníst v rodinném kruhu. Že mezi víkendové aktivity nepatří jen rodinné návštěvy obchodních center. Ale dost pesimismu. Rok 1989 nám přinesl svobodu (a s ní spojenou zodpovědnost!) a nové možnosti. A je na každém z nás, jestli je využijeme tak, že budeme u sledování TV Nova konzumovat kyblík hot wings z KFC nebo si na bajku projedeme nějakou cyklostezku třeba v rakouských Alpách!!!

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn