Bylinkový balzám

Uvedená množství jsou pouze orientační a slouží spíše jako vodítko poměrů jednotlivých složek - pokud chcete připravit poloviční dávku, vydělte vše dvěma, chcete-li připravit balzám ve větší dávce jako vánoční dárek vašim nejbližším, adekvátně množství vynásobte.

Počet porcí: 
1
porce
Ingredience: 
MnožstvíJednotkyNázevPoznámka
2
šálek
extra panenský kokosový olej
300
gram
sušené bylinky
30
gram
včelí vosk
esenciální olej
Postup přípravy: 

Infuze bylinek v kokosovém oleji
Můžete použít pomalou metodu infuze na slunci, kdy zakryjete bylinky takovým množstvím kokosového oleje, aby bylinky zakrýval alespoň 2-3cm. Pak sklenici uzavřete víčkem a nechte na slunci minimálně 2 týdny, ideálně 5-6 týdnů.
Druhou metodou použitelnou v zimních měsících je pak infuze za použití tepla. Jako ideální se pro tuto přípravu jeví slow-cooker (pomalý hrnec), hrnec s dvojitou stěnou nebo sušička ovoce. Při tomto postupu opět použijete stejné množství kokosového oleje a bylinek a sklenici vložíte do zvoleného zdroje tepla na několik hodin, ideálně na 24 hodin a zvolíte teplotu kolem 60°C. Při obou způsobech přípravy by mělo být hlavním indikátorem úspěšné přípravy výrazné zbarvení kokosového oleje přenosem z bylinek - pokud použijete např. listy některé bylinky, pak se olej zbarví do zelena, použijete-li okvětní lístky měsíčku, bude olej do žluta.

Vmíchání včelího vosku a esenciálních olejů
Včelí vosk vmíchejte v poměru 1 díl na 8 dílů bylinkové infuze v kokosovém oleji. Nejlépe v hrnci s dvojitým dnem (ten, co se používá na svaření mléka). Jako poslední položku přidejte 10-20 kapek esenciálního oleje podle vaší volby. Vše řádně promíchejte a hned plňte do připravených sterilizovaných sklenic. Připravujete-li balzám jako vánoční dárek, doporučuji nechat se inspirovat typem sklenic a systémem uzavření podobně jako se např. balí ručně vyráběné bio-džemy nebo kosmetika značky Manufaktura.

Doba na přípravu: 
0
Doba vaření: 
0
Kategorie receptu: 
Zdroj: 
HealthImpactNews.com
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn