Prevence rakoviny tlustého střeva aneb co asi pohádkový princ netuší...

Tento článek jsme původně vůbec neplánovali napsat. Včera nám ale zase trochu zvedlo mandle námi tak milované Ministerstvo zdravotnictví… Že ruku v ruce se zdravotními pojišťovnami mrhá penězi nás, daňových poplatníků, jsme si zvykli. Mohli by to ale dělat méně okatě. Najmout si "pohádkového prince", který přes televizní obrazovky sděluje bráchovi, že si má dojít na preventivní prohlídku, jelikož mu na základě rodinné historie hrozí rakovina tlustého střeva. To už je na nás příliš… 

Nechceme se doširoka zaobírat tím, kam jsou někteří lidé schopni dojít jen kvůli vidině zisku. Vše začal již před drahnou dobou bývalý filmový “ranař”, který před schůzkou s přítelkyní do sebe ládoval pilulky podporující funkce jeho zkomírající prostaty, aby nemusel schůzku narušovat častnými návštěvami toalety… Je mu evidentně jedno, že si ho část populace zařadila do škatulky “dědků na odpis”. Zbytku, včetně nás, je jasné, že za dostatečný obnos propůjčí svou tvář čemukoli. Podobně fungující herci si ale evidentně neuvědomují, co svým přístupem způsobí. Jaké procento obyvatelstva ovlivní a kolik z nich nasměrují na nejbližší lékárnu, kde skoupí zásoby “nejprodávanějšího přípravku" na zmírnění příznaků problémů uvedených v reklamě. Z tohoto pohledu se nám jako méně devastační (a jalové) jeví zveřejňování převzatých reklam s českým dabingem nebo jen českým komentářem. Člověk se u některých i zasměje. Takovým příkladem může být reklama, kdy vám někdo z obrazovky tvrdí, že “Nurofen je volbou všech českých maminek”. Zároveň je však zřetelné, že reklama vznikla pro jinou zemi. Zrovna Nurofen podle nás No.1 není. Spousta maminek začíná zvažovat důsledky chemicky připravených léků a volí šetrnější varianty při řešení bolestí. Ale zpět k našemu pohádkovému princi a jeho starosti o bráchovo tlusté střevo. 

 

Genetika vs. epigenetika

Bohužel z hlediska statistiky, že někomu z nás bude rakovina tlustého střeva diagnostikována, je Česká Republika na prvním místě na světě. Závažnost tohoto onemocnění nezpochybňujeme a nechceme, aby tento článek vyzněl pesimisticky. Chtěli bychom spíše poukázat na fakt, že to, co Ministerstvo zdravotnictví vydává za prevenci, žádnou prevencí není. Těm, které uvedený reklamní klip oslovil, chceme otevřít oči a popsat, co odpovídá SKUTEČNÉ prevenci. A rakovina tlustého střeva patří právě do skupiny nemocí, které se dají preventivně velmi dobře ovlivnit! Ano, existují určité genetické markery, které byly označeny jako predispoziční pro vznik rakoviny zažívacího traktu jako takového. Zde bychom se drželi názoru Dr. Bruce Liptona, jednoho z průkopníků epigenetiky - přítomnost genetického markeru ještě neznamená, že se tento marker “vyjádří” (vyvolá to, co je mu genetiky přisuzováno). Záleží na spoustě faktorů, které můžeme ovlivnit: na životním stylu, životním prostředí v našem nejbližším okolí, na stravovacích návycích, na míře stresu, atp. Proto není třeba vyvolávat paniku kvůli tomu, že tátu i dědu rakovina tlustého střeva postihla. Je to stejně nesmyslné jako krok Angioliny Jolie, která se díky pozitivnímu testování na marker rakoviny prsních žláz dobrovolně zřekla toho, co ženy dělá ženami. Její krok mimochodem odsoudila většina vědeckých špiček v oboru jako zbrklý a předčasný. I odpůrci epigenetiky se nepouštěli do diskuzí o tom, zda správná strava, eliminace stresu a zdraví podporující životní styl není silnějším faktorem, než pár jinak seřazených aminokyselin v naší DNA… Oficiální informace o tom, že každý sedmý nález rakoviny tlustého střeva a konečníku je zděděný, náš názor nezmění.  

 

Prevence?

Nazvali byste sami prevencí proces, který zjistí, že trpíte rakovinou prvního stupně? Ano, podle všeho jsou všeobecně rakoviny zažívacího traktu v prvním stupni lépe “léčitelné”. Proč ty uvozovky? Protože lékaři nasadí stejné metody jako v případě 2., 3. nebo 4. stupně, tzn. chemoterapii, radioterapii, chirurgické odstranění rakovinové tkáně a obvykle postupně kombinaci všech metod. V případě 1. stupně je větší šance, že rakovinovou tkáň odstraní kompletně a ta nezačne opětovně růst do 5 let od zákroku, resp. pacient do pěti let od zákroku na rakovinu nezemře. Ano, čtete dobře - pokud pacient přežije 5 následujících let, automaticky spadá ve statistikách mezi “vyléčené”… A je jedno, že třeba půl roku po této lhůtě na rakovinu zemře. Jde o jistý druh alibismu v podobě měřitelné zpětné vazby, že alopatická medicína je schopná rakovinu vyléčit. V tomto bodě jsou pozitivní dva fakty: lékaři, ať věří či nikoli, mohou sdělovat pacientům, že mají šanci, což je velmi silně působící informace. Zároveň se díky těmto závěrům současné medicíny zvyšuje důvěra v lékaře, což je při léčbě čehokoliv také velmi důležité pro psychiku každého pacienta.

Zpět k našemu dotazu v první větě. Klasická masivně nasazovaná diagnostika bohužel umožňuje identifikovat rakovinné bujení ve velmi pozdním stádiu. U vyšetření na mammografu se například uvádí, že jeho minimální detekční hranice je na úrovni několika bilionů rakovinových buněk (tumor o velikosti 7mm a větší). Jako hudba z budoucnosti se proto jeví nová technologie používaná v USA, která nehledá nádor jako takový, ale přítomnost bílkovin označovaných jako ENOX2, jenž jsou exkluzivně produkovány rakovinovými buňkami. Díky této technologii se dají některé typy rakoviny (momentálně 29 typů, včetně rakoviny tlustého střeva) detekovat s 2-5 letým předstihem oproti metodám využívaným v ČR! I když z našeho pohledu ani tato metoda nepatří mezi prevenci, její dostupnost v ČR by jistě uvítali všichni, kdo dávají přednost alternativním přístupům léčby před totální devastací těla chemoterapií a ozařováním → i tato léčba by totiž měla vyšší procento úspěšnosti. A chcete vědět, co my ve VyváženémZdraví pokládáme za skutečnou prevenci?

 

Preventivní kroky

Předně je nutné si uvědomit, z jakých příčin rakovina tlustého střeva vzniká. V tlustém střevu již neprobíhají žádné metabolické procesy, při kterých by se do našeho těla vstřebávaly jakékoliv živiny. Tento proces končí v tenkém střevu. Tlusté střevo slouží především jako “úložiště” odpadních látek, které se v něm formují, zahušťují a následně z nás za pomoci peristaltických stahů konečníkem odejdou. Pokud tedy dojde v tlustém střevu k jakýmkoliv zánětlivým procesům, které v prvopočátku vedou k displázii (=prvotní chorobné množení buněk, prekurzor rakoviny), může to být jedním ze dvou důvodů:

  • v odpadních látkách se nachází konkrétní látky, které způsobují podráždění střevní sliznice
  • nedostatečná peristaltika zapříčiní, že z nás výkaly nevyjdou 1-2x denně a látky vytvářené při této stagnaci začnou střevní sliznici dráždit

 

Vláknina, vláknina, vláknina

Zásadní a nezbytná složka prevence nejenom rakoviny tlustého střeva a konečníku! Nejspíš víte, že vláknina z potravy se dále dělí na tu rozpustnou a nerozpustnou. Pro zdraví našich střev jsou důležité obě.
Rozpustná k sobě přitahuje vodu, vytvoří spolu s ní gelovitou hmotu, která v našem žaludku zpomaluje vyprázdnění jeho obsahu do střev. Díky tomu dojde k důkladnějšímu rozštěpení přijmuté potravy a navození dřívejšhoí pocit sytosti. I proto jsou potraviny s vysokým obsahem rozpustné vlákniny doporučovány při redukční dietě. Mezi hlavní zdroje rozpustné vlákniny patří jablka, psyllium, lněná semínka, ovesné vločky, většina ořechů a např. i fazole.
Nerozpustná vláknina, jak již název naznačuje, prochází naším střevním traktem, aniž by byla natrávena. Pomáhá jak v tenkém střevě, kde slouží jako potrava (prebiotikum) pro střevní mikroflóru a v tlustém střevu pak výrazně podporuje peristaltiku a formaci odpadních látek. Najdete ji například v kořenové zelenině, otrubách, rýži nebo např. jedlých semenech.

Doporučení: zařazujte do svého jídelníčku potraviny bohaté na rozpustnou i nerozpustnou vlákninu a pokud sami cítíte, že jí přijímáte ve stravě nedostatek. Zkuste si například do kvalitního jogurtu přimíchat směs psyllia s rozmixovanými semínky - doma s oblibou připravujeme mix dýňových, slunečnicových, lněných a sezamových semínek.

 

Metly lidstva

Mluvíme o alkoholu a kouření cigaret. Jak větší holdování alkoholu (pivo nevyjímaje), tak cigaretám, výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny včetně rakoviny tlustého střeva! 

Doporučení: dejte cigaretám vale (kompletně) a v pití alkoholu se mírněte. Vím, že národu pivařů toto naše doporučení nebude po libosti, ale především pivu a slazeným likérům bychom se měli vyhýbat obloukem… Čtete níže.

 

Dejte se do formy

Máte pivní "mozol"? Pak se ho snažte zbavit! Studie naznačují, že lidé s nadměrným množstvím viscerálního (břišního) tuku mají větší riziko onemocněním rakoviny tlustého střeva než ti s nějakým kilem navíc v oblasti boků nebo stehen. O důvodech obezity jsme toho napsali tolik, že jakákoliv další věta by byla nošením dříví do lesa. Pro osvěžení vaší paměti vám doporučujeme připomenout si seriál Proč tloustneme?.

Doporučení: zkuste výrazně omezit potraviny, díky kterým s hrůzou stoupáte na váhu - nadměrné množství jednoduchých cukrů i karbohydrátů a vysoce rafinované potraviny, to vše mj. stojí za tím, že jako národ tloustneme a tloustneme…  

 

Kyselina listová, vápník a vitamín D
Všechny tři mikroživiny byly prokázány jako mimořádně prospěšné v prevenci rakoviny tlustého střeva

Doporučení: zařaďte do svého jídelníčku dostatek zelené listové zeleniny - kapusty, špenátu, růžičkové kapusty, brokolice a bok choy. Mimo vysoký obsah kyseliny listové je to i přítomnost sirnatých organických sloučenin, které je pasují do role nejlepších bojovníků proti rakovině všeobecně! Zařaďte do svého jídelníčku zdroje vápníku a mějte na paměti jeho interakci s hořčíkem a vliv vitamínu K-2 na jeho správnou distribuci. A pokud se sluníčko rozhodne obšťastnit nás blahodárnými paprsky, všeho nechte a běžte je “nachytat”. Expozice slunečnímu záření a příjem vitamínu D v tuku z masa na pastvě chovaných zvířat a jejich produktů (grass-fed máslo) je důležitou složkou prevence rakoviny tlustého střeva!

 

Tak a to by pro dnešek bylo vše ;-) Jak sami vidíte, na informace o skutečné prevenci stačí 8 minut (za tak dlouho byste měli tento článek přečíst - alespoň to říká program, ve kterém článek píšeme). A nepotřebujete k tomu pohádkového prince, který si prostřednictvím televizní obrazovky předává zprávy s bráchou.  A tak jedinou otázkou, která zůstává nezodpovězená, je důvod, proč MZd na tuto akci uvolnilo peníze a kdo další z velkých farmaceutických firem za touto akcí stojí. Vygooglit hlavního dodavatele testovacích sad na zjištění rakoviny tlustého střeva se nám nepodařilo a tak i tato podotázka zůstane otevřená. Nepředpokládáme, že by se zadavatel (pánové sídlící na Palackém náměstí v Praze) k něčemu takovému přiznal…

Pro jistotu uvádíme výzvu, která by správně měla zaznívat z obrazovek v reklamě, kterou jsme na začátku článku zmínili: "Brácho, musíš včas změnit svoji stravu a životní styl."

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin a Veronika Novotných

O autorovi

Naše dlouholeté společné zájmy vyústili ve společný projekt - někdy se doplňujeme, někdy máme každý “svoje” téma. Celkově jsme sehraný tým, který potvrzuje nesmyslnost rovnice 1+1=11 ;-)