Články

Covid-19: SKUTEČNÁ prevence a léčba 5/9

Dnešní díl o prevenci a léčbě cukrovky II. typu by popravdě mohl být sám o sobě celou sérií článků. Přibližně 15-16% si tuto diagnózu vyslechlo a dalších 3-4% ještě ne, přestože touto nemocí již trpí - cukrovka totiž s výjimkou pokročilejších stádií “nebolí”… Náklady na léčbu pacientů s diabetem se odhadují na 20 miliard Kč, což dělá 10% ročních zdravotních výdajů (údaj k 2016). Odhadem tedy každý pátý spoluobčan je tak jen díky cukrovce zařazen do rizikové skupiny pacientů s Covid-19.

Kategorie: 

Covid-19: SKUTEČNÁ prevence a léčba 4/9

Bývaly doby, kdy jsme jako Češi v rámci EU oběma diskutovaným žebříčkům vévodili. Dnes se stále pohybujeme v TOP5. Tušíte, které parametry mám na mysli? Růst HDP a životní úrovně? Průměrný věk dožití a počet úmrtí “s Covidem” na 100.000 obyvatel? Nee. Jedná se o podíl osob s nadváhou/obezitou v rámci populace. Nadváha či obezita byla již na jaře 2020 jmenována jako jedna z prvních komorbidit předurčující k těžším a skutečně vážným průběhům onemocnění SARS-CoV2. Překvapí Vás tedy, že jsme na tom jako národ tak špatně?

Kategorie: 

Covid-19: SKUTEČNÁ prevence a léčba 2/9

V druhém dílu této série se chci věnovat další prokazatelně účinné (účinný pro mne znamená odzkoušený a zveřejněný ve formě recenzovaných studií) prevenci a případným léčbám formou potravinových doplňků. Podotýkám, že sám nejsem příznivcem polykání pilulek a nesouhlasím s názorem, že v dnešních potravinách není dostatek živin a (výrazná) suplementace potravinovými doplňky je nezbytně nutná.

Kategorie: 

Přírodních TOP6 proti chřipce, část I.

Máme tu zase chřipkové období. A s ním i mediální masírku ohledně úspěšnosti očkování proti chřipce. Dne 25. září 2015 odvysílala ČT v hlavním večerním zpravodajství Události ČT reportáž s názvem Začíná chřipková sezóna. Během reportáže zazněla informace, že „podle hygieniků dokáže zabránit očkování proti chřipce až v 90% případů jejímu propuknutí“.

Kategorie: 

Vitamín D a ženy v postmenopauze

Sami nejsme nějakými výraznými propagátory doplňování minerálů a vitamínů formou potravinových doplňků. Pokud následujete jakýkoliv výživový směr propagující vyváženou stravu a patříte do skupiny té menšiny bez civilizačních nemocí, pak většinu těchto mikroživin přijmete ve stravě a také je plně využijete. V opačném případě bychom konkrétní suplementaci doporučili - jak u extrémních výživových směrů, mezi které počítáme např. i veganství (např.

Kategorie: 

Na co svádíte špatné známky svých dětí?

Tento týden mám “rýpavou”. Neodpustím se další příspěvek na téma “zdravá snídaně”, pro tentokrát podložený velmi čerstvou studií. Navíc nebude cílit na vás, naše čtenáře, ale na vaše ratolesti. Přemýšlíte nad tím, co připravujete dětem ke snídani? Nebo při každé návštěvě supermarketu podvolíte jejich škemrání a koupíte jim cokoliv si řeknou - bez ohledu na možné následky? 

Kategorie: 

Stránky