Óda na chilli

K tomuto článku mne přivedla nově uzavřená spolupráce s manželi Sokolovými, stojícími za značkou Sokolíci. Až když jsem pátral v historii mých článků, zjistil jsem, že jsem doposud žádný cílený článek o kapsaicinu, resp. chilli nenapsal. A to je velká škoda, kterou tímto napravuji ;-)

S chilli papričkami je to podobné, jako s brokolicí - jsou lidé, kteří pálivé vyhledávají a pak další, kteří se mu vyhýbají. Ti druzí obvykle všechno pálivé hází do jednoho pytle - a je celkem jedno, zda se jedná o černý pepř, kajenskou papriku, křen nebo právě chilli. I když všechno výše uvedené koření či pochutiny patří v principu mezi ty zdraví podporující, na kapsaicinu je jedna věc zvláštní - můžete jej totiž dávkovat nejenom použitým množstvím, ale i typem papriček a i díky tomu přijít pokrmům okořeněným chilli na chuť ;-)

 

Scoville a jeho "hitparáda"

Jak můžete vidět na jedné (z mnoha na internetu dostupných) variant Scovilleho stupnice, na výběr dle pálivosti máte více, než jen všeobecně známé a všude dostupné jalapeno - v obchodních řetězcích dnes můžete koupit balení po 4-6 papričkách právě dle pálivosti, či jejich mix. A jejich využití? Nabízí se mé oblíbené chilli con (nebo sin) carne, ale přidat je můžete prakticky do kteréhokoliv jídla, které chcete mít alespoň trochu ostré. Ideálně hned na začátek, když připravujete základ, např. cibuli na ghee. A pokud se Vám nechce nic vymýšlet, pak doporučuji sáhnout po nějakém hotovém produktu od kreativců, jako jsou právě Sokolíci - nezůstali u klasických ochucovadel typu "chilli omáčka", švestkových povidel s chilli, ale šli mnohem dále - na nedávném Chilli Festu na náplavce strčili právě kreativitou všechny ostatní vystavovatele do kapsy. Jejich BBQ omáčka s chilli či dýňovo-fazolová pomazánka jsou prostě neodolatelné!!!

 

Kapsaicin a lidské zdraví

Stejně jako ve všech ostatních případech psaní článku na jedno konkrétní téma jsem prošel všechny dostupné zdroje a zapátral i v mé paměti - o pozitivním účinku kapsaicinu vím již dlouho, ale sám jsem byl překvapen, jaké informace mi tentokrát zdroje typu PubMed poskytly! Níže uvedený výčet není ani zdaleka kompletní (má interní databáze spojuje kapsaicin s celkem 58 chorobami, proti kterým se jeví jeho konzumace jako účinná) - celý výčet by vyšel na sérii 10-15 článků. Omezuji se tak pouze na účinky podložené více jak 5 studiemi se stejným (pozitivním) výsledkem.

Veronika (manželka) společně se "Sokolíky" na pražském Chilli Festu

 

1) Metla na H. Pylori

Odhaduje se, že 2/3 celosvětové populace ve svém žaludku bakterii Helicobacter pylori přenáší. Bývá spojována s rizikem vzniku žaludečních vředů (další teorie mluví o vyšším vlivu stresu, za mne je to o kombinaci - stres oslabí organismus a H. Pylori má pak větší šanci "uspět" - nasvědčuje tomu i podstatně vyšší prevalence u původních národů např. aboriginců či eskymáků vs. nižší u západní populace) a rovněž pak patří mezi patogeny řazené mezi ty způsobující rakovinu žaludku. Pravidelnou konzumací stravy s obsahem kapsaicinu udržíte H. Pylori na uzdě.

 

2) Nemůžete polykat?

Dysfagie neboli porucha polykání není tak častým onemocněním ve srovnání např. s rakovinou žaludku, ale zároveň neexistuje mnoho podobných přírodních prostředků, které by tento stav známý především u osob starších 60 let a dětí s neurologickým postižením řešilo. Kapsaicin patří mezi ně!

 

3) Bolístka? Zapomeňte na "zlatý krém" a dejte šanci papričkám!

Neuropatické (spojované s poškozením nervů) bolesti můžete řešit různě. Nabízí se samozřejmě celá řada "ulehčovačů od bolesti", která má ale ve srovnání s tím, na co účinkují, několikanásobně více nežádoucích účinků. Ať již zvolíte cokoliv s obsahem nesteroidních protizánětlivých látek (Ibuprofen a spol.), paracetamolu nebo aspirinu, vždy Vám budu schopen doložit, že Vás (především pravidelná) konzumace podobných látek atopicky i perorálně ve skutečnosti poškodí. Zvolte náplast s obsahem kapsaicinu či krém obsahující stejnou látku a pomožte organismu i zevnitř konzumací chilli papriček ;-)

 

4) Nebolí, ale přesto není příjemná...

Vitiligo patří mezi celkem časté neinfekční (autoimunitní) choroby, při kterých dochází ke ztrátě melanocytů, buněk tvořících kožní pigment. Určitě jste si někoho v okolí s touto nemocí všimli - vypadá tak trochu jako kdyby člověk vyrazil někam za sluncem, připálil se a následně oloupal. Podobně jako v případech neuropatických bolestí na vitiligo výborně zabírá kapsaicin - zmírňuje jeho účinky a dokonce podporuje re-pigmentaci.

 

5) Kilčo navíc? Žádný problém!

O tomto bodu jsem o jako jediném v mých předchozích článcích již referoval, ale neuškodí si jej připomenout. Kapsaicin patří mezi látky schopné podpořit látkovou výměnu (metabolismus) a to především tuků. Americká CDC (Center for Disease Control) dokonce kapsaicin uvádí jako jednu z látek, která by mohla pomoci s epidemií obezity, které v USA čelí! Tak na co čekáte? Přidejte papričky do svého kabinetu s kořením nebo si pořiďte nějakou dobrotu od Sokolíků ;-)

 

Co si odnést:

  • pravidelnou konzumací chilli papriček, chilli koření či kvalitních ochucovadel prospějete nejenom svému zažívání
  • používáte-li papričky celé, pak je při přípravě jídel přidejte hned na začátku a po dosažení požadované pálivosti je odstraňte
  • koupíte-li větší balení čerstvých papriček, odstraňte z těch, co nepoužijete stopky a nechejte je v klip-klap krabičce v mrazáku - budete tak mít stále čerstvou zásobu
  • chcete-li vyzkoušet skutečně kvalitní dochucovadla či pochutiny s obsahem chilli, zkuste ty od firmy Sokolíci - jako čtenáři VyváženéZdraví najdete v sekci partneři kód na 10% slevu z celkové objednávky (viditelná po zalogování) - na jejich FB profilu najdete mj. aktuální informace o účasti na trzích a o novinkách v sortimentu 

 

 

Při psaní článku jsem se nechal inspirovat:

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn